Program mentorski WomenGoTech skraca drogę kobietom do podboju świata IT. Jednym z mentorów - Polak!

Dzięki programowi mentorskiemu stworzonemu przez organizację WomenGoTech kobiety wkraczające w świat IT mogą już na starcie kariery zdobyć umiejętności dostępne do tej pory tylko dla doświadczonych pracowników. Pół roku relacji mentorskich, spotkań i szkoleń, pozwala stworzyć CV, portfolio, a także przygotować się do rozmów kwalifikacyjnych na najwyższym możliwie poziomie.

Litewska organizacja WomenGoTech wspiera kobiety, które chcą wejść do świata IT, który ze szkodą dla całego sektora zdominowany jest przez mężczyzn. Badania analityków Gartnera wskazują bowiem, że firmy, które dywersyfikują swoją siłę roboczą, odnotowują wzrost wydajności pracowników o 12%, a zamiar pozostania w firmie w konkurencyjnym przecież sektorze IT – o 20%. 

– Kariera w IT na starcie, to godziny tutoriali wideo, przeczytane książki, studia czy ukończenie szkoły programowania. Jednak bardzo często to za mało. Absolwenci szkół czy kursów zadają sobie pytanie jak przełożyć to wszystko, czego się nauczyli na CV i jak to wykorzystać w rozmowach kwalifikacyjnych. Dlatego proponujemy uczestnictwo w programie mentorskim, który ten proces ułatwia i zapewnia brakujące elementy. Składa się na nie m.in. dostęp do wiedzy branżowej, społeczności IT, a to gwarantuje większą pewność siebie przy kolejnym kroku na zawodowej ścieżce

 – mówi Jarūnė Preikšaitė, CEO WomenGoTech.

Program mentorski skierowany jest do kobiet, które w najbliższym czasie chcą wejść w pełni do świata IT. Również dla tych, które już postawiły pierwsze kroki w kierunku wymarzonej roli technologicznej i chcą wyznaczać oraz realizować swoje cele zawodowe.

Podczas co najmniej 12 godzin rozmów z mentorem uczestniczki kursów będą mogły porzucić metodę prób i błędów, która wydłuża im drogę do kariery. Nawiązanie kontaktu z doświadczonymi mentorami pozwala na uzyskanie wskazówek dotyczących kariery, cenne spostrzeżenia branżowe i porady, które pomogą zdobyć pracę lub awans.

– Rozpoczęcie swojej podróży w IT jest jak eksploracja lasu bez mapy i doświadczenia. Drogi są niejasne, mogą być ślepe, więc niektóre mogą zaprowadzić Cię w złym kierunku, inne zaś prowadzą prosto na piękną polankę. Mentoring jest dla mnie pomaganiem innym w tej podróży. Gdy ktoś jest obok łatwiej wyznaczać cele, rozpoznawać trudności, odrzucić niepotrzebny bagaż stresu czy strachu, i na końcu zrealizować to co początkowo wydawało się nieosiągalne

 – opisuje Tomasz Kunicki, Senior Software Developer w Nord Security, a także jeden z mentorów na kursie organizowanym przez WomenGoTech. 

Częścią programu mentorskiego WomenGoTech są angażujące wydarzenia i dyskusje społeczności IT, które odbywają się raz w miesiącu. Podczas „Dnia Kariery” można poznać nie tylko inspirujące osoby z branży technologicznej, ale też nawiązywać bezpośredni kontakt z pracodawcami. Ekspertki i eksperci WomenGoTech pomogą również przygotować jak najlepsze CV i pokażą jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, tak aby uwypuklić swoje zalety. Co więcej, będzie również możliwość zbudowania swojego portfolio, uczestnicząc w pierwszych projektach technologicznych. 

– Trudno budować karierę bez pokazania tego, jakimi umiejętnościami praktycznymi dysponujemy. Również trzeba wiedzieć, jak podkreślić swoje umiejętności miękkie, które w branży IT odgrywają coraz to większą rolę. Dzięki programowy mentorskiemu WomenGoTech kursantki budują też sieć kontaktów, która ułatwia zdobycie pracy 

– podkreśla Jarūnė Preikšaitė, CEO WomenGoTech.

Mentorzy – wśród których są m.in. Margarita Jablonskaja, Co-Founder w Think Twice Agency oraz Product Manager w ION; Andrea Coifman, Data Science Lead w Devoteam czy Lukas Martynas Janoszek, UX designer w Telia – są gotowi pomóc też w:

  • określeniu stanu wiedzy i zidentyfikowaniu luk w umiejętnościach,
  •  odpowiedzi na pytania techniczne i pomogą odkrywać dostępne zasoby,
  • wydadzą opinie na temat twojej pracy i projektów,
  • zdradzą sekrety najlepszych praktyk biznesowych,
  • przejrzą CV i przygotują do rozmów kwalifikacyjnych.

Relacja z mentorem trwa sześć miesięcy. Co ciekawe w jak najlepszym połączeniu kursanta i specjalisty od IT pomaga technologia, w tym przypadku pod postacią „inteligentnego” algorytmu. 

Aby wziąć udział w programie mentorskim WomenGoTech, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i opisać swoje doświadczenie zawodowe, cele i motywacje. Ekspertki organizacji przeanalizują wysłane zgłoszenia i po zakwalifikowaniu się do programu należy uiścić opłatę w wysokości 199 euro. Aplikacje możliwe są do 4 marca 2024 roku.  Do tej pory z programu mentorskiego WomenGoTech skorzystało ok. 700 kobiet z wielu krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

Skomentuj artykuł: