1,3 mld zł na inwestycje. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna podsumowała miniony rok

Firmy z Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Invest-Park” w 2019 roku rozpoczęły inwestycje warte w sumie 1,3 mld zł. Lokowaniem tam pieniędzy zainteresowane są głównie przedsiębiorstwa z sektora elektro-mobilnego – mówi prezes strefy Piotr Sosiński.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna (WSSE) "Invest Park" podsumowała miniony rok. W komunikacie przesłanym PAP podkreślono, że w 2019 roku zapoczątkowano 19 nowych projektów inwestycyjnych na terenie strefy, o łącznej wartości 1,3 mld zł.

Największa inwestycja dotyczy zakładów Toyoty w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach - rozbudowy linii produkcyjnej związanej z napędami hybrydowymi.

Dzięki projektom dotyczącym technologii hybrydowej poziom inwestycji Toyota Motor Manufacturing Poland w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach wzrośnie do ponad 5,5 mld zł, a zatrudnienie - do około 3 tys. osób – podały władze WSSE.

Dwie inne duże inwestycyjne to projekty koreańskich firm - LG Electronics Wrocław oraz LS EV. LG zainwestuje 128 mln zł w rozwój zakładu w Biskupicach Podgórnych, natomiast dzierżoniowski LS rozbuduje i wyposaży fabrykę za blisko 170 mln zł.

Sosiński podkreślił, że wśród projektów, które zostaną zrealizowane w strefie, znalazły się zarówno duże inwestycje międzynarodowych koncernów, jak i średnich, małych, a także mikroprzedsiębiorców. „Widzimy również szczególne zainteresowanie lokowaniem na naszych terenach inwestycji związanych z sektorem elektro-mobilnym” - dodał prezes.

Władze strefy podkreślają, że wśród nowych form wsparcia wprowadzonych przez wałbrzyską strefę w ubiegłym roku znalazł się m.in. Fundusz Pożyczkowy dla Jednostek Samorządu Terytorialnego. To pieniądze przeznaczone dla samorządów na przygotowanie gruntów pod inwestycje.

W tym roku WSSE chce rozpocząć budowę sześciu hal produkcyjno-magazynowych, które powstaną na terenach należących do strefy. Inwestycja ta ma pochłonąć 120 mln zł. Hale oferowane będą przede wszystkim małym i średnim przedsiębiorstwom.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N