Analitycy Pekao: W 2020 r. czeka nas wzrost inflacji

Średnioroczna inflacja w br. wyniesie 2,3 proc., a w przyszłym roku wzrośnie do 3 proc.- ocenia Kamil Łuczkowski z Pekao. Jak dodał, przy niskiej bazie odniesienia początek 2020 r. przyniesie wzrost inflacji powyżej 3,5 proc. r/r, którego skala będzie uzależniona od kształtowania się cen energii.

Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2019 r. wzrosły rdr o 2,6 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. 

"W listopadzie inflacja CPI wzrosła do 2,6 proc. r/r z 2,5 proc. r/r w październiku. Odczyt okazał się zgodny ze wstępnym szacunkiem. Przyspieszyła dynamika cen usług (do 5,3 proc.) przy stabilizacji dynamiki cen towarów (1,7 proc. r/r)" - napisał w komentarzu ekonomista Pekao Kamil Łuczkowski.

Jak wskazał, w ujęciu rocznym za wzrost cen w listopadzie odpowiadała drożejąca żywność (+7,0 proc. r/r vs. +6,5 proc. r/r w październiku). W dalszym ciągu dynamicznie rosły ceny mięsa (+9,2 proc. r/r vs. +8,0 proc. r/r w poprzednim miesiącu).

"Dalej na wysokim poziomie utrzymuje się tempo wzrostu cen owoców (+15 proc. r/r vs. 12,5 proc. r/r w październiku) oraz warzyw (+16,0 proc. r/r vs. +16,3 proc. r/r). Z kolei pogłębiło się tempo spadku cen paliw (spadek o 5,4 proc. r/r po spadku o 4,8 proc. r/r miesiąc wcześniej). Zwraca uwagę utrzymujący się szybki wzrost cen w kategorii restauracje i hotele (5,3 proc. r/r)"

czytamy.

Zdaniem ekonomisty, wyższe ceny żywności podniosły roczny wskaźnik CPI o 1,56 p.p., koszty związane z mieszkaniem o 0,40 p.p., a wzrost cen w zakresie restauracji i hoteli o 0,33 p.p. Z kolei niższe ceny w zakresie transportu obniżyły inflację o 0,36 p.p, a spadek cen odzieży i obuwia o 0,09 p.p.

"Szacujemy, że inflacja bazowa z wyłączeniem cen żywności i energii wzrosła w listopadzie do 2,5-2,6 proc. r/r. Cały czas utrzymuje się presja na wzrost cen usług, które w listopadzie drożały w tempie przekraczającym 5 proc. r/r. W szczególności dużo wyższe niż przed rokiem są koszty związane z wywozem śmieci (wzrost o 31,4 proc.) oraz turystyką zorganizowaną (wzrost o 8,8 proc. r/r)" - napisał.

Według ekonomisty, średnioroczna inflacja w 2019 r. wyniesie 2,3 proc., a w przyszłym roku wzrośnie do 3 proc.

"Przy niskiej bazie odniesienia początek 2020 r. przyniesie silny wzrost inflacji (powyżej 3,5 proc. r/r), którego skala będzie uzależniona od kształtowania się cen energii. Dalej utrzymuje się niepewność co do rozwiązań legislacyjnych związanych z potencjalną kontynuacją >>zamrożenia<< cen prądu w przyszłym roku"

czytamy.

Jak dodał, w drugiej połowie 2020 r. inflacja powinna stopniowo zbiegać do celu NBP za sprawą spowolnienia wzrostu gospodarczego, które ograniczy presję na wzrost cen. Zdaniem Pekao, stopy NBP pozostaną bez zmian do końca 2022 r.

Źródło

Skomentuj artykuł: