Branża wspiera Giełdowy Rynek Rolny

Towarowa Giełda Energii powołała Radę Rynku Rolnego, w skład której wchodzą  eksperci z branży rolno- spożywczej. Rada ma charakter doradczy i opiniotwórczy dla Zarządu TGE w zakresie rozwoju Giełdowego Rynku Rolnego - poinformowała Giełda papierów Wartościowych w Warszawie.

Zależy nam na tym, aby rolnicy mogli dobrze i bezpiecznie sprzedawać swoje produkty. Giełdowy Rynek Rolny na Towarowej Giełdzie Energii gwarantuje odbiór towarów, zapłatę za produkty rolne oraz jest pewnym instrumentem na rynku. Ponadto umożliwia szeroką gamę nabywców dla producentów rolnych - jest to bezpieczna sprzedaż po cenach rynkowych. Projekt, w który zaangażowało się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest projektem dobrym dla przetwórców towarów rolno-spożywczych i producentów rolnych

mówi Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa, w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

Uczestnicy rynków rolnych wskazywali, że brakuje im narzędzia, które pozwalałoby na dokonywanie transakcji w formie rynku spotowego, a w przyszłości być może w innych wersjach rynków rolnych. Należy docenić duży potencjał Polski, jeżeli chodzi o produkcję rolną w UE i możliwości eksportowe, które wychodzą również poza Europę, do tzw. państw trzecich północnej Afryki, czy Bliskiego Wschodu. Ważne jest, żeby istniały narzędzia, które pozwalają z tego korzystać. W wyniku takich zapotrzebowań powstał Giełdowy Rynek Rolny, który jest nowoczesnym narzędziem opartym na światowych trendach, stosowanym powszechnie na świecie i stosowanym w Polsce od 2020 r.

podkreślił Mateusz Balcerowicz, dyr. departamentu innowacji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

W ramach Rady będą poruszane tematy w zakresie produktów rolno-spożywczych, poprawy płynności, kierunku rozwoju rynku, zmian regulacyjnych i prawnych dotyczących funkcjonowania GRR oraz Systemu Magazynów Autoryzowanych. 

Na Giełdowym Rynku Rolnym można prowadzić obrót trzema produktami: pszenicą, żytem oraz kukurydzą. Początki tego rynku trafiły na trudny okres spowodowany przez pandemię koronawirusa, jednakże jako Grupa Kapitałowa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie mamy bardzo ambitne plany dotyczące rozwoju tego segmentu naszej oferty. Przede wszystkim chcemy wprowadzać kolejne produkty do oferty Giełdowego Rynku Rolnego. Już wkrótce będzie to rzepak, a potem następne. Do funkcjonującego już rynku kasowego z dostawą fizyczną, chcemy dobudować w przyszłości rynek instrumentów pochodnych. Pozwoli to uczestnikom rynku giełdowego na zabezpieczenie cen transakcji oraz zwiększy konkurencyjność sektora rolniczego w Polsce. Rozwój Giełdowego Rynku Rolnego jest naszym wysokim priorytetem, dlatego też powołaliśmy Radę Rynku Rolnego, w skład której weszli przedstawiciele rolniczych organizacji branżowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

podsumowała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW. 

Giełdowy Rynek Rolny prowadzony przez TGE oferuje obrót pszenicą, żytem oraz kukurydzą. Sprzedaż i zakup produktów rolnych jest możliwy w ramach sesji prowadzonych w każdą środę lub na aukcjach zwoływanych na wniosek oferenta. Podstawą działania Giełdowego Rynku Rolnego jest System Magazynów Autoryzowanych, czyli sieć magazynów przystosowanych do przechowywania zbóż, zorganizowana przez TGE w celu zapewnienia możliwości składowania towaru będącego przedmiotem obrotu giełdowego i prowadzenia rozliczeń w towarze. Obecnie w ramach systemu działa 51 magazynów autoryzowanych.

Źródło

Skomentuj artykuł: