Budujemy coraz mniejsze domy na coraz mniejszych działkach

W 2019 roku budowaliśmy mniejsze domy, na mniejszych działkach niż w poprzednich latach. Zwykle były to budynki parterowe, niepodpiwniczone, z garażem.

Jak co roku serwis Oferteo.pl przygotował raport na podstawie analizy preferencji budowlanych Polaków. Według jego autorów wybór oraz zakup działki budowlanej to jeden z pierwszych etapów przedsięwzięcia, jakim jest budowa domu. Wyniki raportu dowodzą, że w 2019 r. Polacy budowali domy najczęściej na działkach od 10 do 20 arów. Popularność działek takich rozmiarów co roku nieznacznie rośnie (38 proc. w 2017, 41 proc. w 2018 i 43 proc. w 2019 r). Często nasze domy stawiane są również na działkach o powierzchni liczącej od 5,1 do 10 arów (31 proc. zapytań). Odsetek osób, które zdecydowały się na największe działki (ponad 30 arów) zauważalnie spada już od 2017 r.

Badania wskazują, także iż Polacy budują coraz mniejsze domy. W ub. roku inwestorzy uwzględnieni w raporcie najczęściej decydowali się na budynki o powierzchni użytkowej między 101 a 150 mkw. Taki metraż wskazywało aż 42 proc. z nich. Nieduże domy do 100 mkw. stawiał co trzeci badany. Konsekwentnie spada natomiast zainteresowanie największymi domami powyżej 200 mkw., które w 2019 r. stawiało 9 proc. badanych. Rok wcześniej odsetek ten wynosił 12 proc.

Jeśli chodzi o liczbę pięter, to ponad połowa ankietowanych zdecydowała się na parter z poddaszem użytkowym (55%). 27% postawiło dom parterowy, a 10% – jednopiętrowy. Tegoroczna edycja „Raportu o budowie domów” pokazuje, że piwnice są w nowym budownictwie rzadkością. W ubiegłym roku swój dom podpiwniczyło tylko 9% badanych. W garaż wyposażonych jest natomiast aż 60% nowych budynków.

W ub.r. firmy budowlane najczęściej otrzymywały zlecenia doprowadzenia budynku do stanu surowego zamkniętego (28 proc. zapytań) lub stanu deweloperskiego (27 proc.). Przy czym 52 proc. domów powstało w technologii tradycyjnej murowanej z bloczku komórkowego, a 46 proc. - z cegły ceramicznej. Pozostałe 2 proc. - w technologii szkieletowej lub kanadyjskiej.

Dominację cegły ceramicznej oraz bloczku komórkowego wśród materiałów budowlanych obserwujemy już od pierwszej edycji „Raportu o budowie domów”. Pokazuje to, jak niechętnie Polacy wyłamują się z obowiązujących już w budownictwie trendów

zauważa Karol Grygiel z zarządu Oferteo.pl.

W tej tematyce inwestorzy cenią sobie przede wszystkim prostotę oraz sprawdzone rozwiązania.

Ponadto w aż 69 proc. domów, które powstały w 2019 r., zastosowano dach dwuspadowy. Na drugim miejscu znalazła się technologia wielospadowa, wybrana przez 14 proc. budujących dom. Rzadziej stawiano na dach kopertowy, płaski oraz jednospadowy.

Przedstawione dane pochodzą z analizy ponad 21 tys. zapytań ofertowych złożonych w 2019 r. w serwisie Oferteo.pl przez osoby poszukujące towarów i usług związanych z budową domów oraz z badania ankietowego przeprowadzonego w styczniu 2020 r. metodą CAWI na próbie 660 osób, które w 2019 r. budowały dom.

Źródło

Skomentuj artykuł: