Co będzie zawierać Fit for 55, najważniejszy pakiet legislacyjny półrocza w UE?

W dniu 14 lipca br. Komisja Europejska przedstawi większość z kilkunastu unijnych regulacji klimatyczno-energetycznych, mających na celu dostosowanie do ambitnego celu redukcji emisji o 55% do roku 2030, które składają się na tzw. pakiet Fit for 55. Dyrekcja Generalna ds. Energii KE organizuje spotkania z przedstawicielami biznesu w wybranych krajach UE w ramach cyklu pn. Energy stakeholders dialogue. W Polsce partnerem spotkania zostało Business & Science Poland.

Spotkanie z polskimi przedsiębiorstwami odbyło się w dniu 17 czerwca i dotyczyło przyszłych projektów legislacyjnych z zakresu efektywności energetycznej, dekarbonizacji i odnawialnych źródeł energii.

Skala wyzwań infrastrukturalnych, technologicznych i społecznych jest długa wobec unijnych planów zmniejszenia emisji europejskiej gospodarki. Przedstawiciele biznesu podkreślali konieczność zapewnienia odpowiednich warunków finansowania transformacji energetycznej – KE szacuje, że potrzeby inwestycyjne wyniosą ok. 260 mld EUR rocznie. Obawy budzi niepewna dostępność wielu technologii, możliwy spadek konkurencyjności oraz związane z tym zagrożenie ucieczką przemysłu do krajów poza UE, gdzie nie obowiązują tak daleko idące ograniczenia środowiskowe. Rosnące ceny uprawnień do emisji CO2 stawiają poważne zagrożenie zaburzeń konkurencyjności polskich firm na wspólnym rynku. Wiele z nowych przepisów może zasadniczo zmienić długoterminowe warunki do inwestowania i budowania wieloletnich strategii.

Kluczowym elementem pakietu jest unijny system handlu uprawnieniami do emisji EU ETS, który przyczynić się ma do dalszego ograniczania emisji CO2 z sektora energii, przemysłu, a także transportu. W obliczu zwiększonych celów klimatycznych UE, istotne znaczenie będą miały także propozycje zmiany przepisów dyrektywy ws. odnawialnych źródeł energii, opodatkowania produktów energetycznych czy dekarbonizacji paliw.

– Rozwiązania proponowane w ramach ‘Fit for 55’ powinny uwzględniać interesy gospodarek wszystkich państw członkowskich, w tym Polski. Rekomendowane przez nas propozycje pozwolą na zachowanie konkurencyjności firm przy jednoczesnym wdrażaniu zielonych rozwiązań

mówi Prezes Zarządu BSP, Artur Zasada.

– Osiągnięcie założeń Europejskiego Zielonego Ładu wymaga silnego wsparcia rozwoju innowacyjnych technologii oraz tworzenia programów pomostowych dla tych sektorów gospodarki, które będą mierzyć się z największymi wyzwaniami w transformacji. To szczególnie ważne z perspektywy naszego obecnego miksu energetycznego – dodaje.

Jak podkreślają przedstawiciele BSP, od propozycji zmian w ramach pakietu ‘Fit for 55’ zależeć będą kluczowe dla transformacji sektory gospodarki, które dążą do rozwoju innowacyjnych rozwiązań.

Skomentuj artykuł: