Aktualne ceny na stacjach paliw nie wskazują jeszcze na przenoszenie emocji związanych z napiętą sytuacją w rejonie Zatoki Perskiej - wskazali analitycy portalu e-petrol. Dodali, że takiego ruchu można się spodziewać po trwałym wzroście cen na rynku międzynarodowym.
Jak wskazał e-petrol, diesel podrożał na stacjach o 4 gr na litrze w porównaniu z ubiegłym tygodniem i aktualnie kosztuje średnio 5,19 zł/l. Cena 95-oktanowej benzyny utrzymała się na poziomie 4,97 zł za litr. Autogaz odnotował 1-groszową obniżkę i obecnie jego średnia cena wynosi 2,37 zł za l.
Według analityków e-petrol, aktualne poziomy cen nie wskazują jeszcze na jakiekolwiek przenoszenie emocji związanych z napiętą sytuacją w rejonie Zatoki Perskiej - takiego ruchu można byłoby się teoretycznie spodziewać dopiero po trwałym wzroście cen na rynku międzynarodowym: "Ten na razie jeszcze nie następuje, a zatem w Polsce możemy mówić o stabilności nastrojów".
Najtańszym województwem w tym tygodniu jest Śląskie, gdzie cena benzyny 95-oktanowej wynosi obecnie 4,90 zł/l, a cena oleju napędowego - 5,11 zł/l. Najmniej korzystnie w tym tygodniu wypadło tankowanie w Świętokrzyskim, gdzie olej napędowy kosztuje średnio 5,28 zł/l, a także na Podlasiu, Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, gdzie litr Pb95 kosztuje równo 5 zł/l - podał portal.
Wśród stolic wojewódzkich najtaniej zatankować da się we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku, gdzie Pb95 kosztuje 4,94 zł/l. Najtańszy diesel jest w Łodzi, gdzie średnia wynosi 5,12 zł/l. Najdroższą benzynę notujemy w Gorzowie Wlkp., gdzie średnia wynosi 5,06 zł/l, a najdroższy olej napędowy sprzedawany jest w Kielcach w cenie 5,33 zł/l - wskazał e-petrol.
Środowy serwis BBC podał, że ceny ropy wzrosły po tym, jak Iran wystrzelił pociski w dwie amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Na wartości zyskały też waluty tzw. bezpiecznego schronienia, takie jak złoto i japoński jen. Agencja AP zwróciła też uwagę na środowy spadek azjatyckich rynków akcji.
W nocy z wtorku na środę amerykańska baza lotnicza Al Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe Irbilu w irackim Kurdystanie zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Na obie bazy spadło ponad tuzin pocisków.
Jak wskazał sekretarz generalny Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) Mohammad Barkindo, cytowany przez agencję Reuters, irackie instalacje naftowe są bezpieczne, produkcja nie została przerwana. "To wielka ulga, że instalacje naftowe w Iraku są nadal zabezpieczane, produkcja jest kontynuowana i efektywna" - powiedział Barkindo. Podkreślił, że sama OPEC "nie może wziąć na siebie odpowiedzialności za utrzymanie stabilnego rynku ropy".