Inicjatywy edukacyjne na miarę współczesnej gospodarki
Udział w konkursach umiejętności branżowych czy zagranicznych stażach zawodowych to ważny element budowania konkurencyjności na rynku pracy. Ich celem jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań związanych z podnoszeniem kwalifikacji, tak aby system kształcenia technicznego jak najpełniej odpowiadał wymogom współczesnej gospodarki.
Szkolnictwo zawodowe w Polsce po blisko trzech dekadach odzyskuje utraconą renomę. Pogłębiający się deficyt specjalistów negatywnie oddziałujący na rozwój lokalnej gospodarki wymusił na państwie podjęcie kroków w kierunku odbudowy prestiżu edukacji branżowej. Odpowiedzią na te wyzwania była reforma, dzięki której tzw. zawodówki zyskały mocne wsparcie systemowe, mające odzwierciedlenie w przepisach prawa, ale także pomoc przedsiębiorców.
– Możemy śmiało powiedzieć, że podejmowane przez ostatnie lata działania przynoszą wymierne efekty. Już 58,5 proc. młodych ludzi w szkołach ponadpodstawowych stawia na naukę praktycznych umiejętności w szkołach zawodowych
– mówi Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.
Na początku lat 90. Erasmus, najpopularniejszy w Europie unijny program zwiększający mobilność uczniów i studentów, był w fazie rozwoju. Dzisiaj, dzięki tej europejskiej inicjatywie, już blisko 13 mln uczestników mogło uczyć się, pracować lub szkolić za granicą.
Międzynarodowe projekty typu Erasmus służą nie tylko przyswajaniu wiedzy, ale też nabywaniu umiejętności i kompetencji, które w przyszłości pomogą ich uczestnikom zwiększyć szansę na rynku pracy.
Kolejną ciekawą formą wzmocnienia procesu kształcenia i szkolenia branżowego są olimpiady i konkursy umiejętności zawodowych.
– Inicjatywa WorldSkills powstała ponad 70 lat temu w Hiszpanii. Jej unikatowość wynika m.in. z nawiązywania relacji międzynarodowych, promowania najnowszych technologii i międzynarodowego know-how, a także zaangażowania kluczowych podmiotów – szkół, uczelni, sponsorów oraz przedstawicieli rządów
– zauważa Dawid Solak, zastępca dyrektora generalnego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, i podkreśla: – W tym roku gospodarzem EuroSkills, największego na świecie konkursu umiejętności branżowych, po raz pierwszy będzie Polska. Wydarzenie wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Umiejętności.
Już za trzy miesiące na EuroSkills Gdańsk 2023 przyjadą uczniowie, studenci, nauczyciele, ale także przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji branżowych. Cały zawodowy świat spotka się w Polsce, aby obserwować ponad 600 najlepszych młodych zawodników z 32 krajów rywalizujących o tytuły mistrza Europy w 43 dyscyplinach.
EuroSkills to międzynarodowe zawody umiejętności branżowych organizowane na Starym Kontynencie od 2008 r., które Polska organizuje po raz pierwszy. Już we wrześniu odbędą się na terenie Centrum Wystawienniczo-Kongresowego AmberExpo w Gdańsku.