Kwarantanna odbije się na zatrudnieniu?

Spadki w zatrudnieniu mogą tymczasowo wzrosnąć ze względu na większą liczbę absencji związanych z COVID-19, uszczerbek dla aktywności gospodarczej będzie jednak mały, a dynamika wynagrodzeń powinna pozostać wysoka - prognozuje dzisiaj Polski Instytut Ekonomiczny.

Jak czytamy w komentarzu PIE do danych o zatrudnieniu w lutym, spadek zatrudnienia w ub. miesiącu o 1,7 proc. r/r był mniejszy względem mediany wcześniejszych prognoz (1,9 proc.).

- W marcu spodziewamy się słabszego wyniku - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów PIE zatrudnienie w marcu będzie czasowo obniżać większa liczba osób przebywających na kwarantannie w związku z COVID-19, która obecnie przekracza 300 tys.

"Dotychczasowe doświadczenia sugerują jednak, że większa częstotliwość absencji ma stosunkowo mały wpływ na działalność gospodarczą"

twierdzi PIE.

Według analityków Instytutu po ustaniu tych zaburzeń sytuacja sektora przedsiębiorstw powinna pozostać stabilna. Liczba zamykanych działalności gospodarczych (dane CEIDG) jest obecnie podobna do tej z ubiegłego roku. W rejestrze REGON rośnie natomiast liczba mikrofirm, co według PIE może mieć związek z przenoszeniem pracowników z umów o pracę na działalność gospodarczą.

PIE podkreśla, że większe wahania występują w sektorze małych i średnich firm słabiej opisanym przez dane GUS. Rejestr REGON wskazuje na 12,5 proc. wzrost liczby zawieszonych działalności, również w branżach, które nie są bezpośrednio objęte restrykcjami epidemicznymi, np. w budownictwie, transporcie czy przetwórstwie.

W swoim komentarzu PIE zwraca uwagę, że dynamika wynagrodzeń spadła z 4,8 do 4,5 proc., nieco poniżej mediany prognoz. Obecnie najsilniejszy wzrost płac odnotowywany jest w branżach technologicznych, oraz w działalności profesjonalnej i technicznej (firmy marketingowe, księgowe).

Podwyżka płacy minimalnej wspiera również wzrost w handlu i administrowaniu - czytamy.

Obserwowane są jednak kolejne spadki w gastronomii, a PIE w kolejnych miesiącach spodziewa się niewielkich zmian. Po uwzględnieniu wahań sezonowych szacowany przez NBP wzrost wynagrodzenia w 20 proc. firm według PIE odpowiada ok. 5-procentowej dynamice wzrostu.                                                                                  

Źródło

Skomentuj artykuł: