Mikrorachunek ułatwi rozliczenia podatkowe. O czym musi pamiętać przedsiębiorca?

Przedsiębiorcy mają coraz łatwiej. W tym roku w prostszy sposób będzie można rozliczyć się z fiskusem. Zamiast przelewów na różne konta urzędów skarbowych wszystkie zobowiązania uiszczają na jeden indywidualny mikrorachunek.  Problemy pojawią się, gdy nie wskażemy jakim tytułem dokonujemy wpłaty. – Wówczas urząd przypisze te należności zgodnie ze swoją wolą, niekoniecznie korzystnie dla podatnika – mówi Monika Spotowska, adwokat i doradca podatkowy z Kancelarii Rödl & Partner.

Indywidualny rachunek podatkowy, czyli tzw. mikrorachunek podatkowy, służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Na mikrorachunek podatkowy można także wpłacić odsetki za zwłokę powstałą od zaległości podatkowych w PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.

Numer nadawany jest każdemu podatnikowi i płatnikowi automatycznie – to znaczy, że nie wymaga składania żadnych wniosków do urzędu skarbowego. Numer sprawdzisz w generatorze na stronie podatki.gov.pl ub w dowolnym urzędzie skarbowym. Nie korzystaj z żadnych innych stron internetowych lub np. numerów rachunków otrzymanych e-mailem lub SMS-em. Mogą być one próbą wyłudzenia. Twój mikrorachunek, oprócz twojego identyfikatora podatkowego, musi zawierać cyfry 1010 0071 222.

Ministerstwo finansów podawało, że numer mikrorachunku można sprawdzać wielokrotnie na stronie podatki.gov.pl. Zawsze otrzymasz ten sam numer mikrorachunku, który został nadany tylko tobie. „Do wygenerowania mikrorachunku niezbędne jest podanie identyfikatora podatkowego dlatego upewnij się, który identyfikator jest dla ciebie właściwy" - zaznaczył resort.

Twoim identyfikatorem jest PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną: nie prowadzisz działalności gospodarczej lub nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT. Twoim właściwym identyfikatorem jest NIP, jeśli: prowadzisz działalność gospodarczą, lub jesteś podatnikiem VAT lub jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i/lub zdrowotne. Z NIP skorzystasz również np. gdy pracujesz na umowę o pracę i zatrudniasz nianię lub ogrodnika, za których opłacasz składki ZUS

przypomniano.

Monika Spotowska, adwokat i doradca podatkowy z Kancelarii Rödl & Partner w rozmowie z Newseria Bisnes przypomina, że mikrorachunek ułatwia rozliczenia z urzędem skarbowym.

Do tej pory przedsiębiorca wpłacał różne należności np. z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych albo prawnych, czy podatek VAT na różne konta urzędów skarbowych. Teraz robi to korzystając z jednego indywidualnego konta podatkowego.

Na naszym indywidualnym koncie rachunkowym będą zbierane należności z tytułu różnych podatków, jednak urząd musi mieć możliwość przyporządkowania wpłaty, dlatego w tytule przelewu należy wskazać należność, na poczet której dokonujemy płatności

podkreśla Monika Spotowska.

Zaznacza, że urząd musi przyporządkować nasze płatności. Jeśli tego nie zrobimy, fiskus zrobi to za nas, niekoniecznie zgodnie z naszą wolą.

Jeżeli nie wskażemy, jakim tytułem dokonujemy wpłaty, albo napiszemy ogólnie PIT, CIT lub VAT, urząd najprawdopodobniej przypisze sobie te należności zgodnie ze swoją wolą. Niekoniecznie musi to być korzystne dla podatnika, który może nie mieć świadomości, jakie należności uregulował, a jakie należności są jeszcze otwarte. Z tego powodu zalecałabym dokonywanie płatności z podziałem na konkretne zobowiązanie podatkowe

radzi Monika Spotowska.

Skomentuj artykuł: