Najem mieszkania bardziej opłacalny niż lokata w banku. Gdzie inwestować?

Na inwestycji w mieszkanie na wynajem można zarobić nawet trzykrotnie więcej niż na lokacie bankowej. Jak długo utrzyma się taki stan rzeczy? Fundusz Mieszkań na Wynajem, który jest komercyjnym projektem BGK i inwestuje wyłącznie w największych aglomeracjach, zwraca uwagę, że przyszłość rynku najmu zależy w dużym stopniu od zmian demograficznych w naszym kraju.

Dyrektor Biura Najmu Mieszkań na Wynajem Rafał Malik przyznaje, że obecna sytuacja jest wyjątkowa ze względu na rekordowo niskie stopy procentowe w naszym kraju.

To sprawia, że zamiast trzymać pieniądze w banku, wiele osób woli zainwestować je w mieszkanie z myślą o wynajmowaniu

mówi Malik.

I dodaje, że rentowność takiej inwestycji jest dużo wyższa niż zysk z lokaty bankowej. Na dłuższą metę można zarobić na niej ok. 2% w skali roku. Natomiast na wynajmie mieszkania – przeciętnie 4-8%.

Z najnowszego raportu Expandera i Rentier.io wynika, że najwyższą rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem – przeciętnie ponad 8% – można uzyskać w Sosnowcu i Częstochowie. W Warszawie stopa zwrotu z inwestycji wynosi 6,7%, a najniższą – 5,6% – Expander i Rentier.io odnotowały w Toruniu.

Autorzy raportu przyznają jednak, że w swoich wyliczeniach stopy zwrotu z inwestycji (ROI) przyjęli ofertowe ceny najmu oraz sprzedaży mieszkań. Ponadto założono, że mieszkanie jest wynajmowane przez cały rok, a kupiono je w całości za gotówkę. Analitycy Expandera i Rentier.io nie uwzględnili m.in. podatków, w tym dochodowego, a także kosztów ewentualnego kredytu oraz napraw i remontów.

Rzeczywista stopa zwrotu z inwestycji jest więc niższa. Poza tym uśredniane wartości nie zawsze pokazują potencjał zysku w przyszłości, m.in. z powodów demograficznych

zauważa Rafał Malik.

I dodaje, że coraz więcej ekspertów rynku nieruchomości zwraca uwagę właśnie na ryzyko demograficzne. Prognozy GUS wskazują, że za 30 lat liczba ludności w naszym kraju zmniejszy się o 4-5 mln.

Temu zjawisko towarzyszyć ma proces starzenia się społeczeństwa. Ponadto – jak wskazuje GUS – liczba gospodarstw domowych, będzie rosnąć jeszcze tylko przez 10 lat. Gdy osiągnie wartość 15,4 mln, zacznie się kurczyć - do 13,5 mln w 2050 r.

W praktyce oznaczałoby to spadek popytu na mieszkania. Jednak w czasie niedawnego Kongresu Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych prof. Przemysław Śleszyński z PAN podkreślał, że wyludnianie nie grozi aglomeracjom, które określił mianem „wielkiej piątki”. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Trójmiasto oraz Poznań. Aglomeracje te – ze względu na atrakcyjność rynków pracy – wchłaniać będą mieszkańców innych rejonów kraju.

Te dane potwierdzają słuszność przyjętej przez nas strategii inwestycyjnej

komentuje dyr. Malik.

Fundusz Mieszkań na Wynajem inwestuje wyłącznie w największych aglomeracjach: w Warszawie (ma tu 698 mieszkań), Krakowie (249), Wrocławiu (245), Katowicach (146), Poznaniu (421) i Gdańsku (210 mieszkań).

Na dłuższą metę nie spodziewamy się spadku popytu ze strony potencjalnych najemców. Ponadto liczymy na wzrost wartości naszych nieruchomości

wyjaśnia szef Biura Najmu Mieszkań na Wynajem.

Fundusz Mieszkań na Wynajem jest pierwszym i obecnie największym inwestorem instytucjonalnym na rynku najmu w Polsce. W jego posiadaniu jest obecnie 1969 mieszkań. Ich obłożenie wynosi 96%.

Skomentuj artykuł: