Nowe technologie w biznesie? To nie fikcja! Specjaliści pilnie poszukiwani

Rozwój sektora usług biznesowych w Polsce znacząco wpłynął na zmianę krajobrazu na krajowym rynku pracy, kreując zapotrzebowanie na nowe stanowiska i zawody, które jeszcze kilka lat temu nie były tutaj poszukiwane. Pracodawcy cały czas szukają nowych talentów.

Według danych ABSL, organizacji zrzeszającej przedstawicieli przedsiębiorstw z sektora nowoczesnych usług biznesowych, zatrudnienie w tym sektorze w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosło w Polsce ponad dwukrotnie, :ze 150 tys. pracowników w 2015 roku do 307 tys. pracowników w roku ubiegłym. Jak wynika z prognoz, w tym roku poziom zatrudnienia w działających obecnie 1400 centrach nowoczesnych usług biznesowych w Polsce wzrośnie do ponad 330 tys. osób. Największym pracodawcą sektora jest obecna na polskim rynku od 1999 roku firma Capgemini,  zatrudniająca obecnie ponad 9 tys. osób. A przy utrzymaniu obecnego wzrostu zatrudnienia na początku 2021 r. liczba zatrudnionych w centrach usług biznesowych Capgemini może wzrosnąć do 10 tys. osób.

Będziemy poszukiwać programistów, architektów i developerów IT. A wszędzie tam, gdzie pracuje się z danymi w sieci, potrzebni będą eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa. W Capgemini zauważamy rosnące zapotrzebowanie na ekspertów z obszaru sztucznej inteligencji, automatyzacji, robotyki i uczenia maszynowego. Są to kierunki, w których warto się specjalizować i podejmować wyzwania w nowych zawodach, takich jak: architekt sztucznej inteligencji, inżynier oprogramowania AI, inżynier uczenia maszynowego. Ścieżki rozwoju w tym obszarze stale się rozwijają.

informuje Monika Chajdacka z Capgemini Polska.

Specjaliści branży IT nie mogą narzekać na brak możliwości rozwoju kariery w skali całego kraju, czego dowodem jest  rosnąca liczba publikowanych ogłoszeń o pracę.

W 2019, aż 15 proc. ogłoszeń o pracę na Pracuj.pl było kierowanych do specjalistów IT, co daje ponad 82 tysiące ofert. Co ciekawe, to jedyna branża, w której odnotowaliśmy wzrost liczby ogłoszeń w stosunku do 2018 roku. Dane te pokazują, że rynek pracy IT stabilizuje się na bardzo wysokim poziomie. Utrzymuje się duże zainteresowanie kandydatami i wysoka aktywność rekrutacyjna firm. Większość z nowo powstających zawodów będzie związanych z kompetencjami cyfrowymi. Jednak mocniej niż znajomość np. języków programowania czy obsługi maszyn, na przyszłość pracy wpływać będzie umiejętność dostosowania się do nowego środowiska zawodowego. Będzie też rosła rola osób o wysoko rozwiniętych kompetencjach miękkich, zdolnych do pracy w zespole i wymiany wiedzy z innymi profesjonalistami.

mówi Aleksandra Skwarska z Pracuj.pl.

W pracy w środowisku międzynarodowym kluczową rolę odgrywa dobra znajomość języków obcych i swoboda komunikacyjna. Na polskim rynku dobra znajomość angielskiego to absolutna podstawa.

Niezwykle ceniona wśród specjalistów i ekspertów różnych dziedzin jest również znajomość drugiego języka obcego, a poligloci są na wagę złota. W 2020 roku kładziemy szczególny nacisk na poszukiwanie pracowników z językiem niemieckim, francuskim, niderlandzkim i hiszpańskim. Kandydaci z tak niszowymi językami jak fiński czy szwedzki są również zawsze mile widziani.

podkreśla Dominika Nawrocka z Capgemini Polska.

Bardzo istotny staje się też aspekt dwutorowego rozwoju kompetencji zawodowych. Coraz większy nacisk pracodawcy kładą na umiejętności miękkie zatrudnianych specjalistów. Inteligencja emocjonalna, czyli umiejętności komunikacyjne, efektywna współpraca w grupie, elastyczność w uczeniu się i przyswajaniu nowych kompetencji, czy kreatywne podejście do zadań, to kluczowe atrybuty w procesie rekrutacji.

Źródło

Skomentuj artykuł: