Opłacalna energia z syntezy jądrowej o krok bliżej. Brytyjscy naukowcy dokonali przełomu

Marzenie o wolnej od zanieczyszczeń i promieniowania elektryczności pochodzącej z syntezy jądrowej może być coraz bliżej urzeczywistnienia dzięki przełomowi dokonanemu przez brytyjskich naukowców. Wydaje się, że rozwiązali oni problem spalin w kompaktowych elektrowniach termojądrowych, czyniąc je bardziej opłacalnymi ekonomicznie. 

Naukowcy opracowali układ wydechowy, który radzi sobie z ogromnymi temperaturami powstającymi podczas procesu syntezy jądrowej i który dotychczas ograniczał żywotność komercyjnych elektrowni termojądrowych. 

Wstępne wyniki eksperymentu MAST Upgrade przeprowadzonego przez UK Atomic Energy Authority sugerują, że pierwsze na świecie tego rodzaju rozwiązanie może oznaczać, że rozwój energii termojądrowej stanie się łatwiejszy. 

Wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą reaktora termojądrowego jest nadal na etapie eksperymentalnym, ale eksperci twierdzą, że energia termojądrowa - oparta na tej samej zasadzie, zgodnie z którą gwiazdy wytwarzają ciepło i światło - może być bezpieczną i zrównoważoną częścią naszego zaopatrzenia w energię w przyszłości. 

Elektrownia termojądrowa wykorzystuje maszynę zwaną tokamakiem, aby umożliwić atomom wodoru połączenie się, uwalniając energię, która może wytwarzać elektryczność. Jednak reakcje termojądrowe mogą wytwarzać dużo ciepła i bez układu wydechowego, który by sobie z tym radził, materiały wymagają częstszej wymiany. Ogranicza to zdolność operacyjną elektrowni i zwiększa koszty energii. System użyty w eksperymencie MAST Upgrade - divertor Super-X - pomógł jednak częściom tokamaka działać dłużej. 

Testy wykazały co najmniej 10-krotną redukcję ciepła, co może sprawić, że elektrownie będą bardziej opłacalne ekonomicznie, co z kolei zmniejszy koszt energii elektrycznej z syntezy jądrowej. 

Główny naukowiec UKAEA w MAST Upgrade, dr Andrew Kirk, powiedział, że wyniki były „fantastyczne”, dodając: „To jest moment, do którego dążył nasz zespół w UKAEA od prawie dziesięciu lat. Stworzyliśmy MAST Upgrade, aby rozwiązać problem wydechowy w kompaktowych elektrowniach termojądrowych i wszystko wskazuje na to, że nam się udało." 

Super-X redukuje ciepło w układzie wydechowym z poziomu palnika do poziomu bardziej zbliżonego do silnika samochodowego. 

Może to oznaczać, że część ta będzie musiała zostać wymieniona tylko raz w okresie eksploatacji elektrowni. "Jest to kluczowy krok naprzód dla planu Wielkiej Brytanii, aby umieścić elektrownię termojądrową w sieci do wczesnych lat czterdziestych XXI wieku - i wprowadzić na świat niskoemisyjną energię pochodzącą z syntezy jądrowej". 

Źródło

Skomentuj artykuł:

N