Orlen kupił farmę wiatrową na Bałtyku

Farmę wiatrową Kanin (zachodniopomorskie) kupiła Grupa Orlen od funduszy inwestycyjnych Stage Capital i Mashav Energia – poinformowały dzisiaj służby prasowe koncernu. Działająca od 2012 r. instalacja ma moc 20 MW.

"Farma wiatrowa Kanin zlokalizowana w województwie zachodniopomorskim powiększyła portfel odnawialnych źródeł energii Grupy Orlen o 20 MW. Działająca od 2012 roku instalacja została zakupiona przez Koncern od dwóch zagranicznych funduszy inwestycyjnych – Stage Capital i Mashav Energia" – poinformowało dzisiaj biuro prasowe Grupy Orlen.

- Konsekwentnie podążamy ścieżką rozwoju wyznaczoną przez strategię ORLEN2030. Rozbudowujemy nasz portfel zeroemisyjnych źródeł, realizując własne inwestycje, ale również poprzez akwizycje perspektywicznych aktywów. W te działania wpisuje się przejęcie działającej na lądzie farmy wiatrowej Kanin

powiedział cytowany w komunikacie prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dodał, że koncern "nie zwalnia tempa" także w przygotowaniach do budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.

- Niedawno osiągnęliśmy kolejny kamień milowy, pozyskując doświadczonego partnera branżowego – wskazał.

Jak przekazano, położona w okolicach Darłowa farma wiatrowa Kanin działa w systemie wsparcia zielonych certyfikatów; na podstawie zawartych umów posiada gwarancję odbioru wyprodukowanej energii elektrycznej do 2027 r. Składa się z 8 turbin o mocy 2,5 MW każda i zlokalizowana jest w obszarze działalności Energa Operator. Dotychczas była w stanie wyprodukować do 50 GWh energii rocznie.

W perspektywie najbliższej dekady, jak podano, Grupa Orlen na inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła energii przeznaczy łącznie 47 mld zł. Koncern ma inwestować przede wszystkim w morską i lądową energetykę wiatrową oraz fotowoltaikę.

"Do 2030 r. Grupa Orlen będzie posiadać portfel odnawialnych źródeł energii o łącznej mocy 2,5 GW (liczonych wg udziałów Grupy Orlen)" - zapowiedziano.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N