Powstaje PropTech Foundation

Reprezentanci największych firm rynku nieruchomości powołali organizację PropTech Foundation (PTF). Jej celem jest wspieranie branży w zakresie wyzwań związanych z transformacją cyfrową i nowymi technologiami.

Polski rynek nieruchomości to jeden z filarów polskiej gospodarki i jeden z silników jej wzrostu. To także największy rynek biurowy w regionie Europy środkowo-wschodniej i ósmy rynek pod względem podaży nieruchomości magazynowych w Europie. Polskie miasta aktywnie poszukują ekologicznych rozwiązań gwarantujących zrównoważony rozwój i lepsze otoczenie dla mieszkańców. Rynek czekają teraz duże zmiany, do których liderzy branży chcą się dobrze przygotować. Te wyzwania są efektem zmiany stylu życia i oczekiwań użytkowników oraz koniecznością rewitalizacji dużej części istniejących zasobów nieruchomości.

Nowe technologie są ogromną szansą dla sektora i mogą być skuteczną odpowiedzią na zmieniające się potrzeby. Rynek nieruchomości komercyjnych jest konserwatywny i wolno przyjmuje innowacje. Jednak wymagania dotyczące budynków są już inne niż jeszcze pięć lat temu – muszą być ekologiczne, wielofunkcyjne i inteligentne. Sektor nieruchomości komercyjnych w Polsce i regionie wchodzi teraz w bardzo ważną fazę rozwoju. Przez ostatnie 20 lat zbudowaliśmy, praktycznie od zera, nową infrastrukturę biurową i usługową. Jednak to, co było nowoczesne i innowacyjne jeszcze 10 czy 15 lat temu, teraz wymaga rewitalizacji. Kończy się właśnie pierwszy cykl życia nieruchomości. W dojrzałych gospodarkach zasoby przechodzą taką rewitalizację wielokrotnie podczas swojego życia. W Londynie czy Nowym Jorku 100-letnie budynki biurowe są wysoko certyfikowane i sprawne technologicznie. Teraz polski rynek musi przejść przez tą zmianę i to będzie ruch masowy, fundamentalny dla całej gospodarki. Mamy ok. 7,7 mln mkw. powierzchni biurowej starszej niż 5 lat. To jest gigantyczna skala wyzwań i technologia jest tutaj kluczowa

ocenia Michał Kozłowski, współzałożyciel PropTech Foundation

Celem fundacji jest stworzenie społeczności skupionej wokół innowacyjności, która będzie łączyć wszystkich przedstawicieli rynku nieruchomości: firmy doradcze, deweloperów, firmy budowlane, właścicieli, ale także start-upy, inwestorów, miasta, samorządy oraz środowiska akademickie. Tak zbudowana platforma branżowa umożliwi wgląd w prawdziwe potrzeby rynku, ale przede wszystkim zapewni wymianę wiedzy i najlepszych praktyk.

W Radzie Założycieli nowej organizacji, znaleźli się przedstawiciele firm: MVGM, ABSL, Cushman & Wakefield, Greenberg Traurig, Echo Investment, HB Reavis Poland, Linkleaders, Knight Frank, Colliers International, Globalworth Poland, JLL, Skanska.

Skomentuj artykuł: