Powstanie azjatycki mega-pakt handlowy 

Azjatyccy przywódcy mają podpisać w ten weekend gigantyczną umowę handlową. Obejmuje ona dziesięciu członków Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), a także Chiny, Japonię, Koreę Południową, Australię i Nową Zelandię. 

Członkowie stanowią prawie jedną trzecią światowej populacji i odpowiadają za 29% światowego produktu krajowego brutto. Nowa strefa wolnego handlu będzie większa niż umowa USA-Meksyk-Kanada i Unia Europejska. Indie również brały udział w negocjacjach, ale wycofały się w zeszłym roku z powodu obaw, że niższe cła mogą zaszkodzić lokalnym producentom.

Oczekuje się, że regionalne kompleksowe partnerstwo gospodarcze (RCEP) zostanie podpisane przy okazji odbywającej się głównie online konferencji ASEAN w ten weekend. 
RCEP w ciągu 20 lat zniesie szereg ceł importowych. Umowa obejmuje również przepisy dotyczące własności intelektualnej, telekomunikacji, usług finansowych, handlu elektronicznego i usług profesjonalnych. Ale możliwe jest, że nowe „reguły pochodzenia” - które oficjalnie określają, skąd pochodzi produkt - będą miały największy wpływ. 

Wiele państw członkowskich zawarło już ze sobą umowy o wolnym handlu (FTA), ale są pewne ograniczenia. - Istniejące umowy o wolnym handlu mogą być bardzo skomplikowane w użyciu w porównaniu z RCEP - powiedziała Deborah Elms z Asian Trade Center. 

Firmy posiadające globalne łańcuchy dostaw mogą być narażone na cła nawet w ramach umowy o wolnym handlu, ponieważ ich produkty zawierają komponenty wytwarzane gdzie indziej.

Na przykład produkt wyprodukowany w Indonezji, który zawiera części australijskie, może podlegać cłom w innym miejscu strefy wolnego handlu ASEAN.

W ramach RCEP części z dowolnego kraju członkowskiego byłyby traktowane jednakowo, co może zachęcić firmy w krajach RCEP do poszukiwania dostawców w regionie handlowym.
Chociaż RCEP była inicjatywą ASEAN, przez wielu jest postrzegana jako wspierana przez Chiny alternatywa dla partnerstwa trans-pacyficznego (TPP), proponowanej umowy, która wyklucza Chiny, ale obejmuje wiele krajów azjatyckich.

Dwanaście państw członkowskich podpisało TPP w 2016 r., zanim prezydent USA Donald Trump wycofał USA w 2017 r.. Pozostali członkowie przystąpili do zawarcia kompleksowej i postępowej umowy o partnerstwie transpacyficznym (CPTPP). 

RCEP zrzesza kraje, które często utrzymywały ostre stosunki dyplomatyczne - zwłaszcza Chiny i Japonię. Zarówno Australia, jak i Chiny również podpiszą umowę, pomimo doniesień, że Chiny mogą bojkotować część australijskiego importu z powodu różnic politycznych.
 

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: