Premier League: nadawcy przedłużą umowę na 3 lata. Jej koszt to 4,7 mld funtów

Premier League zgodziła się przedłużyć istniejącą umowę telewizyjną z nadawcami na kolejne trzy lata. Nowa umowa z Sky Sports, BT Sport, Amazon Prime Video i BBC Sport będzie obowiązywać od 2022 do 2025 roku.

Obecna umowa o wartości 4,7 mld GBP (6,6 mld USD), uzgodniona w 2018 r., oznaczała spadek wartości o 10%. Rząd zatwierdził umowę „co do zasady” z „nakazem wykluczenia” zgodnie z ustawą o konkursie, który umożliwia lidze odnowienie umowy bez normalnej procedury przetargowej.

W świetle niszczącego wpływu pandemii Covid-19 na całą angielską piramidę piłkarską, Premier League była w stanie zademonstrować rządowi wyjątkowe i nieodparte powody wprowadzenia zakazu

poinformowała liga.

W ramach nowej umowy BT Sport aby pomóc z natłokiem meczy, zmieni swój sobotni mecz w porze lunchu na wieczorny.

Kluby obawiały się, że może nastąpić kolejny spadek wartości umowy, jeśli otwarta aukcja rozpocznie się zgodnie z planem w przyszłym miesiącu.

Wydaje się, że wartość praw dla lig krajowych w Europie również osiągnęła szczyt. Premier League twierdzi, że przedłużenie zapewni pewność finansową profesjonalnym klubom, a także umożliwi dodatkowe 100 milionów funtów finansowania klubów w całej piramidzie piłkarskiej w ciągu najbliższych czterech lat.

Dodatkowe fundusze będą dostępne dla ponad 1000 klubów w systemie National League, piłki nożnej kobiet i dziewcząt, klubów EFL League One i League Two oraz Football Foundation. Wesprą również szereg projektów o zasięgu ogólnoświatowym, w tym prace Premier League dotyczące urazów głowy w piłce nożnej, zwalczania dyskryminacji i grup kibiców.

Covid-19 wywarł znaczący wpływ na piłkę nożną, a przedłużenie umów z naszymi partnerami w Wielkiej Brytanii zmniejszy niepewność, stworzy stabilność i wzmocni zaufanie w piramidzie piłkarskiej. Wiemy, że po podsumowaniu będzie to miało pozytywny wpływ na szeroko rozumiany przemysł, zatrudnienie i dochody z podatków

 

powiedział dyrektor naczelny Premier League Richard Masters.

Związek Piłki Nożnej z zadowoleniem przyjął dodatkowe 100 milionów funtów finansowania, które, jak mówi dyrektor naczelny Mark Bullingham, „pomoże piramidzie stanąć na nogi”.

David Kogan, były dyrektor prawny Premier League, powiedział, że zaangażowanie rządu w transakcję było „naprawdę znaczącą różnicą w sposobie prowadzenia piłki nożnej w przeszłości”. Dodał też  wywiadzie dla BBC, że „to da Premier League trzy lata spokoju”.
Sky Sports i BT oświadczyły, że umowa jest dobrą wiadomością dla widzów.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N