Puda: Bez odstrzału dzika nie da się wygrać walki z ASF

W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie przedstawicieli związków i organizacji rolniczych z ministrem Grzegorzem Pudą. W dyskusji wziął również udział premier Mateusz Morawiecki.

Nie ma ważniejszej sprawy niż rolnictwo

stwierdził szef rządu zwracając się do uczestników konsultacji.

To kolejne z cyklu spotkań z rolnikami. Ustaliliśmy z premierem Mateuszem Morawieckim wiele ważnych kwestii między innymi dotyczących walki z ASF, ubezpieczeń rolniczych oraz Polskiego Ładu dla rolnictwa. Chcemy konsultować to z rolnikami i wprowadzać. Tematy są trudne, ale musimy rozmawiać.  Jednym z priorytetów jest odbudowa polskiego przetwórstwa, które zostało zniszczone w latach 90.

zaznaczył min. Grzegorz Puda.

Jego zdaniem spotkanie było bardzo merytoryczne.

Spotkanie trwało ponad 3 godziny - i co istotne - to sami rolnicy mówili, że dużo lepiej rozmawiać jest tutaj, w ministerstwie, niż na ulicy

podkreślił Grzegorz Puda.

W pierwszej części rozmów sytuację związaną z ASF przedstawił główny lekarz weterynarii Mirosław Welz. Tematyka walki z ASF była dominującym tematem rozmów.

Przedstawiciele rolników zwracali uwagę, że mają ogromne problemy z Polskim Związkiem Łowieckim, który nie realizuje depopulacji dzików. Podkreślali, że takie operacje zostały przeprowadzone m.in. w Niemczech czy we Francji.

 

Apeluję do ministra klimatu o to, aby bardziej skutecznie naciskał na Polski Związek Łowiecki. Tutaj również apel do PZŁ, aby podjęli skuteczną walkę z dzikami. Bez pomocy PZŁ walka z ASF jest bardzo trudna. My robimy wiele, ale bez odstrzału dzików tego po prostu się nie da wygrać

podkreślił min. Puda.

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił rolników o swoim poparciu i zwrócił uwagę, że szereg spraw jest już rozwiązywanych, a kolejne będą sukcesywnie rozpatrywane.

- Przedstawione problemy zostaną rozpisane na poszczególne działania i w najbliższym czasie spotkamy się ponownie, aby ocenić stopień ich realizacji

zapewnił szef rządu.

W odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez przedstawicieli rolników minister Grzegorz Puda zapewnił, że w najbliższym czasie przedstawiona zostanie konkretna propozycja zmiany systemu ubezpieczeń, który od lat jest jedną z bolączek polskiego rolnictwa.

Skomentuj artykuł: