Skutecznie pozyskujemy inwestorów

Nasza polityka pozyskiwania inwestorów jest skuteczna - ocenił w czwartek w Polskim Radiu premier Mateusz Morawiecki, komentując plany inwestycyjne AstraZeneca w Polsce. Szef rządu mówił też o swoich spotkaniach w Davos z szefami Google'a, Microsoftu i YouTube'a.

Premier Morawiecki spotkał się w Davos z Leifem Johanssonem, prezesem jednej z największych firm biofarmaceutycznych na świecie. AstraZeneca ogłosiła plany inwestycyjne w Polsce na kwotę 1,5 mld zł.

"Cieszy mnie w szczególności to, że prezes i przewodniczący AstraZeneca powiedział, że to nasze działania, bodźce inwestycyjne, nasze spotkania w Sztokholmie kilka miesięcy temu, doprowadziły do tej decyzji. To pokazuje, że nasza polityka pozyskiwania inwestorów jest skuteczna"

powiedział premier w Polskim Radiu.

Dodał, że kluczowe jest, aby do Polski przychodzili kolejni inwestorzy z innowacyjnymi pomysłami.

Premier mówił też o swojej wizycie w Japonii, podczas której - jak podkreślił - udało się przekonać kolejnych inwestorów do dużych technologicznych inwestycji w Polsce.

"Japończycy są bardzo wiernymi inwestorami, jeśli można tak powiedzieć. Kiedy raz wchodzą do danego kraju, przekonują się do niego po pewnym czasie, to później zostają na bardzo długo. I nam na tym zależy"

zaznaczył.

"Zależy nam na tym, żeby budować nowe, wysokopłatne miejsca pracy, takie miejsca pracy, które nie tylko będą powodowały, że Polacy nie będą wyjeżdżali z Polski, ale tym samym mogę zaapelować do Polaków, którzy wyjechali, nabrali doświadczenia, wykształcili się na Zachodzie, mają pewien kapitał doświadczeń, wiedzy - wracajcie, ponieważ właśnie takie inwestycje jak AstraZeneca, to inwestycje również dla was"

apelował premier.

Wskazał, że takie inwestycje z jednej strony mają stworzyć nowe miejsca pracy, a z drugiej pokazują, że Polaków stać na walkę o najwyżej zaawansowane technologie. 

"Właśnie poprzez takie inwestycje, poprzez osmozę uczą się poszczególne firmy, które współpracują z takimi wielkimi firmami i w ten sposób możemy wzbogacać naszą tkankę gospodarczą, tworzyć coraz to nowe perspektywy do rozwoju dla naszych firm"

powiedział.

Premier Morawiecki był także pytany, czy firmy japońskie będą wspierały powstanie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Zaznaczył, że obecnie prowadzone są prace analityczne, trwają poszukiwania potencjalnych partnerów i w tym zakresie rozważane są także firmy japońskie.

"Zależy mi na tym, żeby włączyć kapitał prywatny, ponieważ będzie to wtedy jak najlepszy sposób i mieszanka kapitałowa pod kątem realizacji tego projektu. Kapitał prywatny, inwestor prywatny będzie bardzo skrupulatnie dbał o każdą złotóweczkę, o każdego jena, o każde euro, dolara wydane w Centralnym Porcie Komunikacyjnym. To musi być i to będzie projekt biznesowy, a z drugiej strony to będzie projekt cywilizacyjny, przełomowy, który zmieni mapę komunikacyjną Polski"

powiedział.

Zaznaczył, że ta inwestycja będzie trwała, ponieważ zakłada także budowę połączeń kolejowych od portu lotniczego, komunikacyjnego do głównych ośrodków aglomeracji w Polsce.

"To spowoduje, że Polska będzie bardzo dobrze skomunikowana. Mam nadzieję, że to nastąpi już za dekadę"

powiedział.

W Davos Morawiecki spotkał się także m.in. z szefem Google'a Sundarem Pichaiem. Premier podkreślił, że nie była to jego pierwsza rozmowa z Pichaiem i jest z nim w kontakcie.

"Tam także dostrzeżono potencjał Polski. Google, Alphabet to firmy, które - można śmiało powiedzieć - są w ścisłej czołówce światowej, jeżeli chodzi o rozwój najnowszych technologii. Gospodarka XXI wieku będzie oparta o gospodarkę cyfrową, nanotechnologię, mówiło się dużo o komputerach, obliczeniach kwantowych, ale również bardzo dużo mówiliśmy o sztucznej inteligencji. To jest ten trend, który coraz bardziej dominuje w rozwoju najnowszych technologii"

powiedział.

Premier podkreślił, że Polacy mają dobre osiągnięcia w tej dziedzinie. 

"Dlatego zależy nam, żeby współpracować z najlepszymi, z tymi, którzy są najbardziej zaawansowani w tym zakresie"

podkreślił.

Powiedział, że spotkał się także z kierownictwem Microsoftu i kilkoma innymi podmiotami, które zajmują się sztuczną inteligencją.

W Davos Morawiecki rozmawiał także z szefową YouTube'a Suzan Wojcicki, która - jak poinformował - jest jego daleką kuzynką. Powiedział, że podczas spotkania rozmawiali m.in. o najnowszych technologiach i prawie do prywatności.

Źródło

Skomentuj artykuł: