Świetne dane napływają z polskiej gospodarki

Dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w maju potwierdzają, że wzrost PKB w II kwartale 2021 r. wyniesie 11 proc. – wynika z wtorkowego komentarza Banku Pekao do danych GUS.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2021 r. wzrosła 13,9 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,2 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny. "Maj był miesiącem ponownego otwierania uprzednio zamkniętych galerii handlowych i niektórych typów sklepów. Skoro jednak tąpnięcie sprzedaży w kwietniu b.r. było ostatecznie mniejsze niż rok wcześniej (spadek wyrównanej sezonowo sprzedaży w okresie marzec-kwiecień o 9 proc. wobec spadku o 26 proc. w analogicznym okresie 2020 r.), to i odbicie było mniejsze" – napisano w komentarzu Banku Pekao.

 

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao, spadek dynamiki sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym nie świadczy o słabości konsumpcji. „Przeciwnie, wolumen sprzedaży znalazł się w maju na najwyższym poziomie w historii, a do trendu sprzed pandemii brakuje już tylko 3 proc. Najprawdopodobniej w lipcu pandemiczna luka zostanie ostatecznie domknięta” – przewidują ekonomiści Pekao. Przyznają oni, że zaskoczył ich wzrost sprzedaży niektórych kategorii towarów detalicznych. „Nie doceniliśmy siły odbicia w sprzedaży tekstyliów, odzieży i obuwia (+46,1 proc. r/r) oraz sprzedaży książek, prasy i w innych niewyspecjalizowanych sklepach (+13,4 proc. r/r) – te dwie kategorie z naszej perspektywy odpowiadają za całość pozytywnej niespodzianki (spodziewaliśmy się łącznego wyniku na poziomie 11,1 proc. r/r). Wyhamowanie sprzedaży pojazdów samochodowych (ze 118 do 51,2 proc. r/r) oraz paliw (z 23,5 do 9,6 proc. r/r) nie powinno dziwić, to dwie największe kategorie sprzedaży, których wiosenna fala epidemii nie dotknęła w ogóle (w przeciwieństwie do zeszłorocznej) i efekty bazowe są tutaj klarowne” – napisano w komentarzu Pekao.

 

GUS we wtorek opublikował także dane o produkcji budowlano-montażowej. W maju 2021 r. wzrosła ona o 4,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 10,2 proc. Według ekonomistów Pekao, te dane okazały się „największą pozytywną niespodzianką miesięcznej serii danych makro”.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł:

N