Szczelniejsza ochrona banków spółdzielczych

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, które ma na celu wzmocnienie funkcji pomocowej systemu ochrony instytucjonalnej (IPS) banków spółdzielczych. Według resortu zmiana przyczynia się do wzmocnienia stabilności systemu finansowego.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami banki spółdzielcze, które na pierwszy dzień kwartału, za który jest należna składka na fundusz gwarancyjny banków w BFG były uczestnikami własnego systemu ochrony instytucjonalnej (IPS), korzystają z obniżki składki na fundusz gwarancyjny BFG wynikającej z obniżenia ich całkowitej wagi ryzyka o 50 proc.

MF proponuje zwiększenie obligatoryjnej obniżki składki do 80 proc. wagi ryzyka.

"Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 grudnia 2000 r. o funkcjonowaniu banków spółdzielczych, ich zrzeszaniu się i bankach zrzeszających członkowie IPS mogą udzielać wzajemnych gwarancji płynności i wypłacalności, co potencjalnie obniża ryzyko dla systemu gwarantowania depozytów. W celu wsparcia tej funkcji w zmienianym rozporządzeniu proponuje się zwiększenie obniżki składki wnoszonej na fundusz gwarancyjny banków przez banki należące do IPS poprzez podwyższenie obligatoryjnej zniżki dla całkowitej wagi ryzyka z dotychczasowych 50 proc. do 80 proc."

- napisano w OSR do projektu rozporządzenia.

"Efektem tej zmiany będzie wzmocnienie funkcji pomocowej IPS bez znaczącej zmiany łącznych obciążeń podmiotów należących do IPS z tytułu kosztów zapewnienia bezpieczeństwa depozytów. Rozwiązanie to ma na celu zapewnienie dodatkowego finansowania funkcji pomocowej pełnionej przez IPS, co przyczyniałoby się do wzmocnienia stabilności systemu finansowego" - wskazał resort finansów w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Członkowie IPS są zobligowani do przekazywania środków finansowych na rzecz funduszu pomocowego w IPS w wysokości nie niższej niż wartość obniżki, która wynikałaby z różnicy pomiędzy składką wyliczoną przez BFG dla banku należącego do IPS, a oszacowaną przez BFG wielkością składki, w przypadku gdyby bank ten nie uczestniczył w IPS.

Według MF, proponowane w projekcie rozporządzenia rozwiązanie nie zmniejsza obciążeń podmiotów należących do IPS z tytułu kosztów zapewnienia bezpieczeństwa depozytów, ponieważ następuje alokacja środków finansowych pomiędzy fundusz gwarancyjny banków administrowany przez BFG i fundusz pomocy w ramach IPS.

Nowe przepisy w zakresie obligatoryjnej zniżki miałyby zastosowanie po raz pierwszy do składek, które będą wnoszone w 2020 r.

Ustawodawca proponuje, aby rozporządzenie zmieniające weszło w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r.

15 stycznia BFG wydał decyzję o rozpoczęciu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego (PBS) z siedzibą w Sanoku. Ze względu na złą sytuację kapitałową PBS 17 stycznia 2020 r. Fundusz przejął nad nim kontrolę oraz wyznaczył administratora.

Przymusowa restrukturyzacja Banku odbywa się z użyciem banku pomostowego – Banku Nowego BFG, instytucji o kapitale 100 mln zł.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: