Ekstremalne warunki pogodowe, które stanowią poważne zagrożenie dla sektora rolnego, mogą jeszcze bardziej podnieść i tak już wysokie ceny żywności. Ceny artykułów spożywczych wzrosły w USA w sierpniu o 13,5% w ujęciu rocznym, co jest najwyższym wynikiem od 1979 roku.
Amerykańscy rolnicy i właściciele rancz doświadczyli w ostatnich latach nadzwyczajnej presji kosztowej z powodu ekstremalnych warunków pogodowych. Presja ta jest obecnie zaostrzana przez rosyjską inwazję na Ukrainę, a także zakłócenia w łańcuchu dostaw związane z koronawirusem, twierdzi ekonomista Wells Fargo Charlie Dougherty w rozmowie z FOX Business.
Po pierwsze, poważna susza na Zachodzie i Środkowym Zachodzie zmniejszyła produkcję rolną i już doprowadziła do wyższych cen, argumentuje Dougherty.
Ceny żywności w USA wielokrotnie przewyższały ogólny wskaźnik cen konsumpcyjnych, z wyjątkiem czerwca i marca. Podwyższone ceny obciążają większość konsumentów, zwłaszcza rodziny o niższych dochodach, które są zmuszane do polegania na bankach żywności.
Ceny żywności w sierpniu wzrosły o 11,4% w porównaniu z rokiem ubiegłym, zgodnie z danymi Departamentu Pracy i w porównaniu do wzrostu o 8,3% dla wszystkich produktów.
Zjawisko to w szczególności dotknęło cen kurczaków, skacząc o prawie 17% w ciągu ostatniego roku. Tymczasem ceny mięsa wzrosły o 6,7% w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Niestety, wiele czynników wpływających na wzrost cen jest poza kontrolą rolników. Na przykład długotrwałe upały, mniej opadów i niesezonowo niskie temperatury nie tylko zmniejszyły plony, ale także obniżyły jakość pastwisk, twierdzi Dougherty.
Dougherty nie był w stanie przewidzieć, jak długo te ekstremalne warunki pogodowe mogą wpływać na ceny żywności, ale zauważył, że trend ten może się utrzymać.
Tymczasem konflikt między Rosją a Ukrainą spowodował gwałtowny wzrost kosztów nawozów i oleju napędowego. Dostawy nawozów z Rosji i Białorusi stanowią ponad 20% światowego eksportu nawozów. Region jest również znaczącym światowym źródłem pszenicy i soi.
Z uwagi na trudną sytuacją gospodarczą na świecie trudny do nabycia był także sprzęt rolniczy a przetwórcy narzekają na niedobór siły roboczej.