Wzrost polsko-niemieckiej wymiany handlowej. W zeszłym roku padł rekord

Rok 2019 przyniósł kolejny wzrost handlu z Niemcami. Jego wartość przekroczyła 123 mld euro. To nowy rekord. Polska dzięki temu awansowała na szóste miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec.

Z danych Federalnego Urzędy Statystycznego i Komisji Wschodniej Niemieckiego Biznesu (OAOEV) wynika, że wymiana handlowa między Polską a Niemcami osiągnęła w ubiegłym roku rekordową wartość 123,4 miliardów euro.  W porównaniu do roku 2018 oznacza to wzrost aż o 4,2 procent.

Jednocześnie poinformowano, że wartość niemieckiego importu polskich produktów i usług wyniosła w 2019 roku 57,6 mld, zaś niemieckiego eksportu do Polski 65,8 mld euro.
Dzięki temu Polska awansowała na szóste miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec prześcigając Wielką Brytanię, której wymiana handlowa z Niemcami spadła o 1,8 proc. do wartości 117 miliardów euro.

Jak zauważa portal Deutsche Welle od znajdujących się na piątym miejscu Włoch Polskę dzielą zaledwie 2 miliardy euro. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju polsko-niemieckiej wymiany handlowej w ostatnich latach, można spodziewać się, że w tym roku uda się przeskoczyć również Włochów.

Według opublikowano niedawno danych najważniejszym partnerem handlowym Niemiec pozostają Chiny (205 mld, wzrost o 3,3 proc.). Na drugim miejscu jest Holandia (190,4 mld., wzrost o 0,9 proc.), na trzecim Stany Zjednoczone (190 mld, wzrost o 6,9 proc.). Rosja zajmuje dopiero trzynaste miejsce (57 mld, spadek o 6,6 proc.).

Stowarzyszenie OAOEV, zajmujące się współpracą gospodarczą ze wschodem Europy zaznacza w komunikacie przekazanym Deutsche Welle, że Polska pozostaje „koniem pociągowym” całego niemieckiego handlu z tym regionem.

„Polska, wraz z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej Czechami, Słowacją i Węgrami, generuje impuls dla europejskiej gospodarki” - powiedział przewodniczący stowarzyszenia Oliver Hermes.

Jak dodał, wschodni członkowie Unii Europejskiej nabierają również coraz większego znaczenia dla innowacyjności Unii. Jego zdaniem to w dużej mierze zasługa Niemiec, które w ostatnich latach zainwestowały w regionie 90 miliardów euro w nowoczesne zakłady produkcyjne. „Teraz wspólnie zbieramy tego owoce” - dodał.

Hermes zaznaczył, że wartość niemieckiego handlu z czterema krajami Grupy Wyszehradzkiej przekroczyła 300 miliardów euro.

„Ani Chiny, ani USA nie są w stanie dotrzymać tu kroku” - podkreślił.

Źródło

Skomentuj artykuł: