Zakaz wywozu z Polski leków i środków - potrzebnych do walki z koronawirusem

Objęliśmy zakazem wywozu z Polski leki, które mogą się przydać w walce z koronawirusem - podkreślił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że chodzi o leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, ale też igły, ochraniacze, czepki medyczne lub maski.

W piątek o północy zaczęło obowiązywać obwieszczenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego dotyczące wywozu z Polski leków i produktów leczniczych bez recepty. Chodzi m.in. o leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, a także maski, igły, termometry, czepki medyczne, ochraniacze na buty czy też maski.

Jak podkreślił wiceminister resortu zdrowia w TOK FM, resort skorzystał z przepisów, "które już funkcjonowały w polskim prawie, dotyczące walki z mafiami lekowymi - walki z tym, że leki, które w Polsce były znacznie tańsze, niż np. w Niemczech, po prostu z Polski wyjeżdżały". "Ktoś je wywoził z Polski dla zysku, co skutkowało brakiem tych leków dla Polaków" - dodał Cieszyński.

Ocenił jednocześnie, że ta sprawa była dużym problemem, ale dzięki wprowadzeniu surowych sankcji, ten proceder właściwie się zatrzymał. "Teraz obejmujemy tym samym mechanizmem też te środki, które mogą się przydać w walce z koronawirusem" - wyjaśnił.

Wiceszef MZ podkreślił, że nie chodzi o ilości stosowane na prywatny użytek. "Mówimy o profesjonalnym handlu" - zaznaczył.

Zapytany, czy taka decyzja była konieczna, odparł: "jak najbardziej".

"Natomiast ona nie ma charakteru, można powiedzieć, zakazu, to jest bardziej prewencja. Trudno mi sobie wyobrazić - przy takim popycie jaki teraz mamy na takie artykuły - żeby Polska była złym miejscem do tego, żeby je sprzedawać" - dodał Cieszyński. Jego zdaniem, "każdy przedsiębiorca, który prowadzi taką działalność może sobie na tym rozsądnie teraz zarobić".

"Natomiast dużym problemem, który mamy nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach, bo inne kraje także takie działania podjęły, był fakt, że to się stawało przedmiotem spekulacji" - powiedział Janusz Cieszyński.

Źródło

Skomentuj artykuł:

N