Zasady pomocy publicznej poluzowane. Przedsiębiorcy mogą wykorzystywać fundusze UE na bieżące działanie
Po uzgodnieniach z Komisją Europejską i publikacji w Dzienniku Ustaw rozporządzenia resortu funduszy i polityki regionalnej umożliwią m.in. udzielanie przedsiębiorcom wsparcia z funduszy unijnych w formie dotacji, pomocy zwrotnej, pożyczek, gwarancji i poręczeń na nowych, antykryzysowych zasadach.
Oznacza to w istocie złagodzenie dotychczas rygorystycznie przestrzeganych przez Brukselę zasad udzielania pomocy publicznej przedsiębiorstwom, zwłaszcza z sektora MŚP. W związku z tym projekty dwóch rozporządzeń MFiPR zostały przesłane w końcu marca do Komisji Europejskiej, bowiem ich treść musi być uzgodniona z Brukselą.
– Komisja poluzowała nieco zasady pomocy publicznej, żeby walczyć z gospodarczymi skutkami pandemii koronawirusa, ale każde państwo członkowskie musi mieć do tego podstawę w prawie krajowym. Te rozporządzenia, które przygotowaliśmy w ekspresowym tempie, to właśnie taka podstawa – wyjaśnia minister funduszy i polityki regionalnej, Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Po uzgodnieniach z KE i publikacji w Dzienniku Ustaw rozporządzenia umożliwią udzielanie przedsiębiorcom wsparcia z funduszy unijnych w formie dotacji, pomocy zwrotnej, pożyczek i gwarancji/poręczeń na nowych, antykryzysowych zasadach.
Przykładowo:
- przedsiębiorcy będą mogli wykorzystać fundusze europejskie nie tylko na cele inwestycyjne, ale również na kapitał obrotowy, czyli na bieżące działanie przedsiębiorstwa;
- pomoc będą mogli otrzymać również przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji w związku z wystąpieniem pandemii, co jest odstępstwem od ogólnego zakazu udzielania wsparcia unijnego przedsiębiorstwom w trudnej sytuacji;
- wzrasta maksymalna kwota pomocy możliwej do uzyskania w formie dotacji – teraz będzie to nawet 800 tys. euro na jednego przedsiębiorcę, a do tej pory było to 200 tys. euro.
Co także wiąże się z sektorem MŚP, w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa poszerzony będzie z dotychczas obowiązujących dwóch miesięcy do trzech okres składania wniosków o umożliwienie uczestnictwa w nowych programach z wykorzystaniem funduszy UE. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach ogłosił na przełomie marca i kwietnia konkurs na projekty z zakresu efektywności energetycznej. W puli znajduje się 50 mln zł z Programu Infrastruktura i Środowisko (POiŚ).
WFOŚiGW dofinansuje projekty, które dotyczą głębokiej kompleksowej modernizacji energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Wniosek o dofinansowanie z funduszy unijnych POIiŚ w tym konkursie mogą składać przede wszystkim jednostki samorządu terytorialnego, ale także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe. Wykonawcami prac będą jednak głównie firmy sektora MŚP. Wnioski o dofinansowanie można składać w terminie od 30 kwietnia 2020 roku do 29 lipca 2020 roku.