Zmowa cenowa na rynku urządzeń biurowych?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko spółce Fellowes Polska, która mogła przez wiele lat narzucać sklepom ceny sprzętu biurowego - poinformował urząd.

Fellowes Polska jest autoryzowanym dystrybutorem produktów firmy Fellowes – producenta m.in. niszczarek do papieru, laminatów i bindownic.

UOKiK przeprowadził przeszukanie w siedzibie spółki. Zdobył dowody świadczące o możliwości zawarcia porozumienia ograniczającego konkurencję, w tym zmowy cenowej.

"Wszcząłem postępowanie w sprawie zmowy cenowej przeciwko spółce Fellowes Polska. Mamy dowody, że przedsiębiorca już od 2011 r. narzucał swoim kontrahentom minimalne ceny odsprzedaży urządzeń biurowych w internecie" 

wyjaśnił cytowany w komunikacie prezes urzędu Tomasz Chróstny. 

Z dokumentów, które zdobył UOKiK, wynika, że oprócz ustalania cen mogło też dojść do "dyscyplinowania sprzedawców, którzy chcieli sprzedawać produkty taniej, za co groziło im odebranie rabatów".

Według urzędu zmowy cenowe należą do najpoważniejszych naruszeń konkurencji. Powodują, że konsumenci nie mają możliwości tańszego zakupu produktów niż po cenach ustalonych z góry.

Zgodnie z prawem, jak podkreślił UOKiK, każdy sprzedawca powinien samodzielnie ustalać ceny, w oparciu o własny rachunek ekonomiczny.

"Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy" - wskazał UOKiK.

Przypomniał, że sankcji można uniknąć dzięki programowi łagodzenia kar - tzw. leniency. Daje on przedsiębiorcy, a także menadżerom, którzy uczestniczą w nielegalnym porozumieniu, szansę zyskania statusu „świadka koronnego” i całkowite uniknięcie kary pieniężnej lub jej obniżenie.

Źródło

Skomentuj artykuł: