Będą podwyżki w ZUS

Sąd udzielił Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zabezpieczenia poprzez zakazanie Związkowi Zawodowemu Związkowa Alternatywa w ZUS prowadzenia strajku w trakcie trwania sporu zbiorowego. Oznacza to, że jakakolwiek akcja protestacyjna w najbliższych dniach byłaby nielegalna.

"Sąd przyznał racje ZUS i udzielił zabezpieczenia powództwa ZUS o ustalenie nielegalności strajku. Prawo jest po naszej stronie. Oznacza to, że jakakolwiek akcja protestacyjna w najbliższych dniach byłaby nielegalna i wiązałaby się z rażącym naruszeniem przepisów. Mówimy o tym od wielu tygodni i sąd jednoznacznie potwierdził nasze stanowisko" - podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zgodnie z decyzją z 15 czerwca Sąd Okręgowy w Świdnicy (Wydział VII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych) udzielił Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych zabezpieczenia poprzez zakazanie Związkowi Zawodowemu Związkowa Alternatywa w ZUS prowadzenia strajku w trakcie trwania sporu zbiorowego zainicjowanego pismem z dnia 30 sierpnia 2021 r. w dniach 27 czerwca 2022 r.-3 lipca 2022 r.

"Związkowa Alternatywa w każdy możliwy sposób chce zakłócić pracę ZUS na rzecz obywateli. Nadal rozpowszechnia fałszywe informacji o możliwym legalnym strajku. Tymczasem przeprowadzenie jakiekolwiek akcji protestacyjnej byłoby niezgodne z prawem. Przesądza o tym treść art. 20 ust. 1 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - zaznacza Paweł Żebrowski. - Nasze stanowisko w ostatnich dniach nie zmieniło się. Związkowa Alternatywa zrzesza mniej niż 0,5 proc. pracowników ZUS i jest jednym z najmniejszych związków w Zakładzie. Brak podstaw do zorganizowania strajku wynika jasno z ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, jak też z faktu, że bezpośrednie konsekwencje strajku w postaci utraty wynagrodzenia za czas tej akcji ponoszą pracownicy, którzy muszą mieć możliwość świadomego wyrażenia swojej woli" - dodaje.

Należy przypomnieć, że Zarząd ZUS nieustannie walczy o podwyżki dla pracowników ZUS. Wielomiesięczne starania Prezes i Zarządu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyniosły pozytywny efekt. Dostępna wcześniej kwota na podwyżki (średnio po 300 zł na pracownika) dzięki obsłudze nowych zadań (m.in. 500 plus) przez ZUS może zostać znacząco podwyższona. 

W najbliższych dniach pracodawca zaprosi do rozmów wszystkie zakładowe organizacje związkowe działające w ZUS w celu uzgodnienia wysokości kwot oraz zasad podziału środków na podwyżki. Od tych uzgodnień uzależniony jest termin tak oczekiwanych przez pracowników wypłat. Zarząd ZUS stoi na stanowisku, że jak najszybsze uzgodnienia pozwolą na wypłacenie dodatkowych środków w połowie lipca z wyrównaniem od 1 stycznia tego roku. 

ZUS nadrabia także wieloletnie zaległości, jeśli chodzi o kwestie sprzętu informatycznego. Kiedy wybuchła pandemia Covid-19 ZUS, podobnie jak inne urzędy, musiał się przestawić na zdalny tryb pracy. Ok. 40 proc. sprzętu komputerowego zostało wówczas wymienione, czyli m.in. ponad 8 tys. laptopów i blisko 12 tys. komputerów stacjonarnych. W najbliższym czasie ZUS dokona kolejnych zakupów nie tylko kilku tysięcy laptopów i kilkunastu tysięcy komputerów stacjonarnych. Łącznie do końca 2023 r. planowana jest również wymiana około 70 proc. drukarek. 

"Robimy wszystko również, aby odciążać pracowników, wprowadzając zmiany w aplikacjach i automatyzując powtarzalne czynności. To jest dla nas priorytet. Należy jednak podkreślić, że nowoczesne oprogramowania, w tym tzw. automaty nigdy nie zastąpią ekspertów-pracowników ZUS - z ich wiedzą i doświadczeniem. Ludzie pracujący w Zakładzie to największy kapitał tej instytucji i tylko dzięki nim możliwe są pozytywne zmiany. Dostrzegają je klienci ZUS. Dzięki zmianom informatycznym w Zakładzie rodzice mogą złożyć wniosek np. o 500 plus o dowolnej porze dnia i nocy, kiedy tylko znajdą na to czas. Każdy kto posiada rodzinę rozumie, że to ogromny komfort i wygoda. Dzięki elektronizacji rodzice mogą starać się o środki z programu także w weekendy, kiedy tradycyjne odwiedzanie urzędów jest niemożliwe" - podkreśla rzecznik. 

Dzięki zaangażowaniu pracowników ZUS wciąż rosną pozytywne opinie na temat urzędu. W 2022 roku dobrze oceniało ZUS o sześć punktów procentowych więcej osób niż w poprzednim badaniu. Zakład Ubezpieczeń Społecznych najlepiej oceniają kobiety oraz osoby w średnim wieku i starsze. Badanie „Oceny działalności instytucji publicznych” opublikował w kwietniu 2022 r. CBOS.

Źródło

Skomentuj artykuł: