BGK sfinansuje rozwój technologii SMR

MS Galleon GmbH, spółka należąca do Michała Sołowowa, otrzyma 500 mln euro (ponad 2,2 mld zł) finansowania z Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Środki przeznaczy m.in. na realizację programu budowy małych reaktorów jądrowych (SMR) oraz inwestycję w nowe linie produkcyjne spółki Grupy Barlinek. Okres spłaty zobowiązań wobec BGK sięga 10 lat. 

BGK wesprze projekty MS Galleon, które obejmują inwestycje w zeroemisyjne źródła energii, a w szczególności działalność spółki Orlen Synthos Green Energy (OSGE). OSGE jest wspólnym przedsięwzięciem (joint venture) Michała Sołowowa i Grupy Orlen. Celem OSGE jest wsparcie procesu dekarbonizacji polskiej energetyki poprzez budowę małych reaktorów jądrowych BWRX-300. Inwestycje przyczynią się do zapewnienia stabilności w dostawie prądu oraz ciepła przy konkurencyjnych kosztach ich wytwarzania. Projekt jest w fazie przygotowania do realizacji i wymaga znaczących nakładów. MS Galleon rozwija również inne projekty, które dotyczą zeroemisyjnych źródeł wytwarzania energii.
Ponadto, kontrolowana przez MS Galleon Grupa Barlinek, realizuje projekt budowy nowoczesnej fabryki podłóg hybrydowych, które uzupełnią portfel oferowanych przez Grupę produktów o innowacyjne technologie i wzornictwo. Barlinek jest jednym z największych producentów podłóg drewnianych na świecie. Inwestycje wesprą spółkę w wejściu w nowy segment rynku podłogowego, w tym w szczególności pozwolą zwiększyć obecność polskich produktów na rynkach zagranicznych, które już teraz odpowiadają za 80% sprzedaży Grupy.
- Budowa źródeł czystej energii to jeden z naszych priorytetów. Głęboka dekarbonizacja polskiej energetyki i ciepłownictwa jest procesem koniecznym i poprzez budowę SMR-ów, a także inne projekty w obszarze energetyki odnawialnej, chcemy aktywnie uczestniczyć w tej transformacji. Istotne jest dla nas spojrzenie także przez pryzmat całej grupy przemysłowej. Spółki należące do MS Galleon, chcąc pozostać konkurencyjne na globalnym rynku, muszą mieć zapewnione zeroemisyjne, stabilne źródła energii elektrycznej i ciepła. Wsparcie ze strony BGK pomoże nam w realizacji tych celów - mówi Jarosław Grodzki, członek zarządu MS Galleon GmbH. 
Oba projekty otrzymały wsparcie finansowe z Banku Gospodarstwa Krajowego o łącznej wartości 500 mln euro (ponad 2,2 mld zł). 440 mln euro (ok. 1,95 mld zł) MS Galeon może przeznaczyć na realizację programu budowy SMR. Spłata zobowiązań wobec BGK nastąpi po 10 latach od zawarcia umowy. Finansowanie udzielone MS Galleon jest kontynuacją wsparcia BGK dla rozwoju technologii jądrowych i produkcji zeroemisyjnej energii w Polsce. W kwietniu tego roku, obok amerykańskiego EXIM Banku i U.S. International Development Finance Corporation (DFC), BGK dołączył do sygnatariuszy porozumienia zawartego z Orlen Synthos Green Energy. Dotyczyło ono budowy floty reaktorów BWRX-300 w Polsce. BGK działa również na rzecz zwiększenia konkurencyjności polskiego przemysłu przy uwzględnieniu zrównoważonej produkcji. Stąd wsparcie działalności spółek Grupy Barlinek.
- Angażowanie się w projekty, które przyczynią się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego Polski, to element strategii biznesowej BGK. Jesteśmy przekonani, że wytwarzanie energii w oparciu o małe reaktory jądrowe, tzw. SMR-y będzie stanowiło ważny aspekt transformacji energetycznej Polski oraz istotne źródło zaopatrzenia obywateli i przedsiębiorstw w konkurencyjną cenowo i zeroemisyjną energię. Strategia BGK zakłada również wsparcie polskich producentów, takich jak Barlinek, w budowaniu przewag konkurencyjnych na międzynarodowych rynkach. Bank ma w ten sposób realny wpływ na zwiększenie dynamiki rozwoju społeczno-gospodarczego naszego kraju – wskazuje Marek Tomczuk, członek zarządu BGK. 

Źródło

Skomentuj artykuł: