Brunatnym też się ogrzejesz

PGE GIEK, spółka z Grupy PGE rozpoczęła sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Dzięki zmianie przepisów, węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalń w Bełchatowie i Turowie może być wykorzystywany na potrzeby grzewcze.

Uruchomienie punktów sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych, którzy zgodnie z deklaracją Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) wykorzystują węgiel na własne potrzeby grzewcze, jest możliwe dzięki zmianom dotychczasowych przepisów zakazujących sprzedaży węgla do użycia w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW. Przepisy obowiązują do 30 kwietnia 2023 roku.
- Rozpoczęta sprzedaż węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych jest uzupełnieniem oferty PGE dla sektora komunalnego i bytowego i kolejnym ułatwieniem dla klientów w dostępie do węgla. W obecnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie, zapewnienie bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców wiąże się z koniecznością podejmowania dodatkowych działań zapewniających łatwiejszy dostęp do alternatywnych paliw opałowych - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Każde gospodarstwo domowe, które zgłosiło w deklaracji CEEB węglowe źródło ogrzewania, będzie mogło skorzystać z możliwości zakupu węgla brunatnego w limicie od dwóch do sześciu ton tylko w jednej z dwóch kopalń PGE GiEK, tj. Turowie lub Bełchatowie. Węgiel brunatny dla odbiorców indywidualnych będzie sprzedawany po wcześniejszym zamówieniu telefonicznym i ustaleniu daty odbioru.
Węgiel brunatny do tej pory nie był popularny - w wielu województwach zakazano jego sprzedaży - przez dużą zawartość siarki. Polski Alarm Smogowy wspierał te zakazy, bo zdaniem jego ekspertów instalacje, które nie mają filtrów wyłapujących rtęć i siarkę z dymu - a takie są przede wszystkim w elektrociepłowniach - są nieprzystosowane do spalania paliw gorszej jakości.  Eksperci zwracają też uwagę, że surowiec ten nie jest wydajny tak jak węgiel kamienny. Jest on również o wiele bardziej wilgotny – nawet po wysuszeniu może szybko wchłonąć wodę - dlatego węgiel brunatny trzeba trzymać w suchych i przewiewnych miejscach. Węgiel brunatny jest mało kaloryczny – jego wartość opałowa przeważnie wynosi 5,6-23 MJ/kg. Jednak górna granica jest bardzo rzadko spotykana – jego kaloryczność  przeważnie wynosi około 10 MJ/kg. Tymczasem średnia kaloryczność węgla kamiennego wynosi 25 – 27 MJ/kg. Jednak w ofercie znajdziemy też nieco droższe rodzaje węgla kamiennego, którego wartość kaloryczna osiąga ok. 29 MJ/kg. Dlatego węgla brunatnego trzeba kupować więcej niż kamiennego. 
Jednak w sytuacji wojny energetycznej wywołanej przez Rosję 30 września br. Sejm dopuścił do sprzedaży dla odbiorców indywidualnych także węgiel brunatny. Jak informuje PGE, sprzedaż indywidualna będzie stanowiła niewielki odsetek całkowitego wydobycia i nie wpłynie na dalsze, stabilne dostawy węgla do Elektrowni Bełchatów i Turów. Tak jak dotychczas węgiel brunatny z obydwu kopalń będzie przede wszystkim służył do produkcji energii elektrycznej pokrywającej 27 proc. krajowego zapotrzebowania.
Szczegółowe zasady funkcjonowania punktów sprzedaży węgla w Kopalni Bełchatów i Kopalni Turów jak również warunki sprzedaży i płatności wraz z cennikiem są dostępne na stronach internetowych:

Kopalnia Turów: https://kwbturow.pgegiek.pl/Oferta/Sprzedaz-wegla

Kopalnia Bełchatów: https://kwbbelchatow.pgegiek.pl/Oferta/Sprzedaz-wegla

Źródło

Skomentuj artykuł: