Chińska Globalna Konferencja Inwestycyjna w Warszawie

Great Bay Area, czyli specjalny obszar specjalnej strefy gospodarczej Kantonu, Hong Kongu i Makau zaprezentowany został w warszawskim hotelu Airoport Warszawa na specjalnej konferencji zorganizowanej przez Polsko-Kantońską Izbę Gospodarczą przy współudziale: Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja i Stowarzyszenia Chińskich Przedsiębiorców w Polsce.

Głównym tematem spotkania była rozwijająca się współpraca polsko-chińska, zwłaszcza w Great Bay Area. Jak podkreślali przedstawiciele strony chińskiej, strefa to obszar około 56 tys. km2 . Na podstawie najnowszych danych, dostarczonych przez prowincję Guangdong oraz rząd Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu i Makao, obszar Great Bay Area zamieszkuje ponad 86 mln osób, a PKB wyniosło 1668,8 mld USD w 2020 r.

To organizm gospodarczy o wielkim potencjale. Na jego terenie znajduje się 11 wielkich miast z m.in 11-milionowym Foshan, stolicą Kantonu. Strona chińska podkreślała, że potencjał ten jest otwarty na współpracę z Polską.

Jak zwrócił uwagę b. wicepremier Janusz Piechociński, prezes Izby Handlowo - Przemysłowej Polska Azja, polskie firmy mają wielkie możliwości współpracy z Great Bay Area. Nowy Jedwabny Szlak daje ku temu jeszcze większe możliwości. Obecnie, rocznie przez Polskę przejeżdża rocznie około 400 tys. tirów z towarami z Chin. Polska ma szansę funkcjonowania jako hub towarowy w wymianie handlowej Chin z Europą. 

Podczas konferencji w Warszawie pokazywano przykłady już istniejącej współpracy Polski z Chinami. M.in. polska firma APRO, w Chinach buduje cukrownie. Jej właściciel, Witold Nowak, przedstawił uczestnikom wydarzenia szczegóły współpracy z chińskimi partnerami. Konferencję zakończono promocyjnym filmem pokazującym podpisanie umowy strony chińskiej z Poland Fashion Milan Company. 

Skomentuj artykuł: