Chiny: Najgorsza od 60 lat fala upałów zmusza do zamknięcia fabryk

Władze prowincji Syczuan nakazały zamknięcie wszystkich fabryk na sześć dni, aby złagodzić niedobór prądu w regionie, spowodowany falą rekordowych upałów. Syczuan jest kluczowym miejscem produkcji dla przemysłu półprzewodników i paneli słonecznych. Racjonowanie mocy uderzy w fabryki należące do największych światowych firm elektronicznych.

Prowincja jest także chińskim centrum wydobycia litu – kluczowego elementu akumulatorów do samochodów elektrycznych – a zamknięcie może podnieść koszt tego surowca.

Chiny obecnie stoją w obliczu największej fali upałów od sześciu dekad, a temperatury w dziesiątkach miast przekraczają 40 stopni Celsjusza.

Upały spowodowały wzrost zapotrzebowania na klimatyzację w biurach i domach, wywierając presję na sieć energetyczną.

Południowo-zachodnia prowincja jest również kluczowym ośrodkiem hydroenergetycznym w Chinach. Tymczasem średnie opady zmalały o 51% w porównaniu z tym samym okresem w poprzednich latach, wynika z artykułu opublikowanego we wtorek na rządowej stronie internetowej.

Według rządowego „Sichuan Daily”, najwyżsi urzędnicy prowincji ostrzegli w poniedziałek, że prowincja ta stoi obecnie w obliczu „najcięższego i najbardziej ekstremalnego momentu” w zakresie dostaw energii.

Luzhou, miasto w Syczuanie, ogłosiło w zeszłym tygodniu, że wyłączy światła uliczne miasta na noc, aby oszczędzać energię i zmniejszyć obciążenie sieci elektrycznej. Syczuan jest bogaty w zasoby mineralne, takie jak lit i polikrzem — kluczowe surowce w przemyśle fotowoltaicznym i elektronicznym. Wiele międzynarodowych firm półprzewodnikowych ma zakłady w tej prowincji. Zamknięcie fabryk na tydzień może zmniejszyć podaż polikrzemu i litu oraz podnieść ceny, ostrzegli analitycy rynku.

Oprócz Syczuanu także inne główne chińskie prowincje – w tym Jiangsu, Anhui i Zhejiang – wezwały firmy i gospodarstwa domowe do oszczędzania energii, ponieważ fala upałów wyczerpała możliwości dostawy energii elektrycznej. W niektórych regionach nakazano urzędom podwyższenie temperatury klimatyzacji do ponad 26 stopni Celsjusza lub wyłączenie usług wind na pierwszych trzech piętrach, aby oszczędzać energię elektryczną.

Ekstremalna temperatura w Chinach doprowadziła również do nieurodzaju w wielu częściach kraju, zwiększając presję inflacyjną. Pod wpływem utrzymującej się wysokiej temperatury w wielu miejscach, ceny świeżych warzyw wzrosły o 12,9% rok do roku, co jest wskaźnikiem znacznie wyższym niż w tym samym okresie w poprzednich latach.

Źródło

Skomentuj artykuł: