CNN: Ostrzeżenie przed „niszczycielskim scenariuszem”, jeśli USA zbankrutują

Amerykańscy dyrektorzy generalni zamierzają wysłać poważne ostrzeżenie do prawodawców, że gospodarka stanie w obliczu potencjalnej dewastacji, jeśli Kongres i Biały Dom Bidena nie osiągną porozumienia w sprawie podniesienia pułapu zadłużenia i uniknięcia niewypłacalności Stanów Zjednoczonych.

W liście otwartym do prezydenta Bidena i czołowych przywódców Kongresu we wtorek prawie 150 liderów biznesu wezwało obie strony do działania – lub stawienia czoła „druzgocącemu scenariuszowi ... i potencjalnie katastrofalnym konsekwencjom” – czytamy w liście. List otwarty został po raz pierwszy udostępniony CNN, zanim został opublikowany.
Pod listem podpisali się prezesi największych korporacji i instytucji finansowych. Wśród sygnatariuszy są James P. Gorman, prezes i dyrektor generalny Morgan Stanley, David M. Solomon, prezes i dyrektor generalny Goldman Sachs, Adena Friedman, prezes i dyrektor generalny Nasdaq oraz Robin Hayes, dyrektor generalny JetBlue. Jest to jedno z najmocniejszych zbiorowych ostrzeżeń ze strony amerykańskiego sektora biznesowego.
Stany Zjednoczone mogą zbankrutować już 1 czerwca, jeśli ustawodawcy nie zwiększą kwoty, którą USA mogą pożyczyć na spłatę swoich długów, powiedziała sekretarz skarbu Janet Yellen. Oczekuje się, że prezydent Biden i czołowi przywódcy Kongresu wynegocjują umowę by zapobiec bankructwu.
Niewypłacalność długu narodowego może wpędzić gospodarkę w recesję, a giełda może zanurkować. Stopa bezrobocia w kraju może wzrosnąć, a koszty pożyczek dla przedsiębiorstw i zwykłych Amerykanów także wzrosną. W swoim drugim liście w ciągu dwóch tygodni do przywódców Kongresu sekretarz skarbu Janet Yellen potwierdziła swoje ostrzeżenie. 
Ostatni raz Stany Zjednoczone były bliskie bankructwa w 2011 r. – w wyniku czego kraj stracił swój najlepszy rating kredytowy AAA. To był nieszczęśliwy rok dla rynku i gospodarki, zauważyli prezesi.
„Giełda nadal traciła 17% swojej wartości przez ponad rok. Moody's poinformował, że podwyższona niepewność związana z tym kryzysem spowodowała zmniejszenie liczby miejsc pracy o 1,2 miliona osób, zwiększoną stopę bezrobocia o 0,7 punktu procentowego i gospodarkę mniejszą o 180 miliardów dolarów niż miałoby to miejsce w innym przypadku – tragiczne skutki, które wystąpiły bez faktycznej niewypłacalności”- czytamy w liście państw liderów biznesu.
Niewywiązanie się z długu USA wpłynęłoby również na zdolność rządu USA do wypłaty świadczeń socjalnych, Medicare, świadczeń dla weteranów i wojska. Konsekwencje zaszkodziłyby pozycji USA w światowym przywództwie i zdolności do obrony interesów bezpieczeństwa narodowego. „Nie można do tego dopuścić” – czytamy w liście.

Źródło

Skomentuj artykuł: