Co się dzieje w Chinach? Eksport i import spadają a gospodarka hamuje

Globalne spowolnienie gospodarcze ma swoje niezbyt wesołe skutki także dla Chin. Tamtejszy eksport i import nieoczekiwanie skurczyły się w październiku a rosnąca inflacja oraz wzrastające stopy procentowe uderzyły w globalny popyt ograniczając import z Państwa Środka. Produkcję i konsumpcję w tym państwie zakłóciły także nowe obostrzenia covidowe. 

Generalnie chińskie wyniki gospodarcze, a szczególnie spadek eksportu z tego kraju, odzwierciedlają światowe spowolnienie ekonomiczne wywołane gwałtownym skokiem cen energii. Wojna rosyjsko-ukraińska spowodowała w wielu rozwiniętych gospodarczo krajach wzrost inflacji a co za tym idzie zahamowanie popytu. Jak przypominają eksperci eksport z tego kraju był do tej pory jedyną skuteczną dźwignią dla tego mocno dotkniętego kryzysem kraju. 
Dane ekonomiczne dotyczące chińskiej gospodarki sugerują, że popyt wewnętrzny pozostaje ogólnie słaby, wywierając większą presję na krajowy sektor produkcyjny i zagrażając znaczącemu ożywieniu gospodarki w obliczu utrzymujących się ograniczeń COVID-19, przedłużającego się kryzysu na rynku nieruchomości oraz ryzyka przedłużającej się globalnej recesji.
Jak twierdzi portal CNN Business tamtejsi eksporterzy nie byli nawet w stanie wykorzystać dalszego osłabienia chińskiej waluty (juana) i kluczowego sezonu zakupowego pod koniec roku.
Co gorsza, wielu analityków jest przekonanych, że w nadchodzącym czasie chiński eksport nadal będzie spadał, gdyż ogólnoświatowy kryzys gospodarczy spowodował trwałe zmiany popytu na wiele dóbr konsumpcyjnych. Sytuacja ta zainicjowana agresywnym zacieśnianiem polityki finansowej i hamowaniem realnych dochodów przez wysoką inflację popchnie najprawdopodobniej globalną gospodarkę w dalszą recesję.
Tymczasem widząc to chińscy decydenci zobowiązali się w zeszłym tygodniu do priorytetowego traktowania wzrostu gospodarczego i kontynuowania reform, łagodząc obawy, że ideologia może mieć pierwszeństwo. Jednak w czasie gdy prezydent Xi Jinping rozpoczął nową kadencję przywódczą destrukcyjne blokady trwają nadal bez wyraźnej strategii wyjścia z kryzysu.

Skomentuj artykuł: