„Cyberataki to najniebezpieczniejsza broń na świecie”, ostrzegają eksperci

Liderzy biznesu i byli decydenci biją na alarm. Międzynarodowa Rada JPMorgan wezwała sektor publiczny i prywatny do zintensyfikowania wysiłków w zakresie cyberbezpieczeństwa w celu zwalczania coraz bardziej niebezpiecznego zagrożenia dla gospodarki i bezpieczeństwa narodowego. 

Rada, w skład której wchodzą dyrektor generalny JPMorgan (JPM) Jamie Dimon, dyrektor generalny Johnson & Johnson (JNJ) Alex Gorsky i była sekretarz stanu Condoleezza Rice, wezwała do ściślejszej współpracy między rządem a przedsiębiorstwami, zintensyfikowania wymiany informacji wywiadowczych i zaostrzenia przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. 

„Cyberataki to najniebezpieczniejsza broń na świecie – politycznie, gospodarczo i militarnie”

powiedział były sekretarz obrony Bob Gates, wiceprzewodniczący Międzynarodowej Rady JPMorgan, w raporcie, który udostępniono wyłącznie CNN.

Kilka głośnych włamań dokonanych w tym roku podkreśla niebezpieczeństwa stwarzane przez luki w cyberprzestrzeni. 

Na początku tego roku na południowym wschodzie pojawiły się niedobory benzyny po tym, jak atak ransomware zamknął rurociąg kolonialny, jeden z najważniejszych elementów infrastruktury energetycznej Ameryki. Później cyberatak na konecern JBS, zmusił producenta mięsa do zamknięcia produkcji wołowiny w zakładach w całych Stanach Zjednoczonych. W 2020 r. rosyjscy hakerzy włamali się do amerykańskich agencji federalnych w ataku, kompromitując w ten sposób aż 14 firm technologicznych. 

„Ataki cybernetyczne w 2021 r. wzmogły się w liczbie i wyrafinowaniu, pokazując, że zarówno rządy państw dysponujący ogromnymi zasobami, jak i grupy przestępcze, mają zdolność zagrażania infrastrukturze krytycznej, a ostatecznie bezpieczeństwu narodowemu”

napisała Międzynarodowa Rada JPMorgan. 

Biały Dom wysłał w czwartek list, w którym określił kroki, jakie liderzy biznesu mogą podjąć w celu obrony przed cyberatakami w okresie świątecznym.

 „Niestety, złośliwi cyberprzestępcy nie biorą wakacji – i mogą zrujnować nasze, jeśli nie będziemy przygotowani i chronieni”

ostrzegali w liście urzędnicy cybernetyczni prezydenta Bidena. 

Rada JPMorgan, której członkami są również były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair i były sekretarz stanu USA Henry Kissinger, przypisała administracji Bidena i Kongresowi „ogromną pracę” mającą na celu stawienie czoła wyzwaniu cybernetycznemu. Jednak rada JPMorgan, która po raz pierwszy spotkała się w 1967 r., również przedstawiła „możliwości wzmocnienia tych wysiłków”, w tym: 

  • Wzmocnienie współpracy między sektorem publicznym i prywatnym 
  • Zwiększenie zatrudniania ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa w agencjach rządowych 
  • Zwiększenie wymiany informacji wywiadowczych wśród krajów o podobnych poglądach Definiowanie i „egzekwowanie norm zachowania cybernetycznego” 
  • Uchwalanie przepisów w celu skodyfikowania zarządzeń wykonawczych wydawanych przez administrację Bidena i wcześniejsze administracje 
     

„Sektor publiczny i prywatny muszą współpracować, aby wzmocnić nasze działania biznesowe i rządowe przed tym zagrożeniem oraz odpowiednio edukować Amerykanów na temat tego, jak niebezpieczna jest ta broń”. 

– napisał Gates.
Źródło

Skomentuj artykuł: