Budżet Polski w bardzo dobrej kondycji. Rząd stać na realizację obietnic

Od 8 lat dbamy o stan finansów publicznych w Polsce. Dzięki odpowiedniej polityce naszego rządu budżet państwa jest w dobrej kondycji. Skutecznie walczymy z mafiami VAT-owskimi i zmniejszyliśmy lukę VAT. Dzięki temu wpływy z podatku VAT w 2023 roku w porównaniu do 2015 roku wzrosły o 136 mld, czyli o 110% podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 

- Pozyskujemy również więcej środków z podatku od zysku firm (CIT). W 2023 roku wpływy wzrosły o 62 mld, czyli o 188 %, w porównaniu do 2015 roku. To oznacza wyższe środki, które trafiają do budżetu państwa. Naprawa finansów publicznych pozwoliła nam na inwestycje w Polsce lokalnej, rozwój programów społecznych czy wsparcie w czasie kryzysów. Polska zyskała także w oczach inwestorów, a to wpływa na rekordowo niskie bezrobocie. To wszystko sprawia, że Polkom i Polakom żyje się lepiej - mówi premier Mateusz Morawiecki. - Dzięki naszym działaniom mamy dobrą kondycję finansów publicznych. W porównaniu do 2015 roku, dochody budżetowe w 2023 roku wzrosły o 305 mld zł, czyli o 105%. Widoczny jest również wyraźny spadek długu publicznego. Sytuacja polskiego budżetu jest także dobra na tle Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu dług publiczny Polski wynosi 48,4% PKB, a średnia unijna to 83,1% PKB. Budżet państwa znajduje się w stanie znacznie lepszym niż odziedziczyliśmy po naszych poprzednikach – podkreślił premier.

Wdrożone przez rząd reformy i zwiększenie atrakcyjności dla inwestorów przełożyło się także na rekordowo niskie bezrobocie w Polsce. Stopa bezrobocia według GUS wyniosła we wrześniu 2023 roku 5%. Potwierdzają to także instytucje unijne. Według Eurostatu jesteśmy w czołówce państw z najniższym bezrobociem. – Mamy najniższe bezrobocie w historii III Rzeczypospolitej i największą liczbę osób pracujących - ponad 17 milionów – powiedział szef rządu.

Naprawa finansów publicznych
 

Stabilne finanse publiczne są priorytetem dla polskiego rządu. Przez ostatnie 8 lat ich sytuacja znacznie się poprawiła. W 2023 roku pozyskano więcej środków z podatku VAT i CIT w porównaniu do 2015 roku:

VAT – wzrost o 136 mld zł, czyli o 110%;
CIT – wzrost o 62 mld zł, czyli o 188%.
Było to możliwe pomimo dwukrotnego obniżenia stawek podatku CIT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Od lutego 2022 roku obowiązuje również 0% VAT na artykuły spożywcze. To duże wsparcie dla gospodarstw domowych, dzięki temu w 2022 roku w portfelach obywateli pozostało ponad 8,5 mld zł. To nie jedyne działania, dzięki którym Polacy mają do dyspozycji więcej środków finansowych:

Obniżono też CIT dla małych podatników z 19 do 9 proc.
Podniesiono jednocześnie kwotę wolną od podatku z 3091 zł do 30 tys. zł.
Wprowadzono również wyższy próg podatkowy – 120 tys. zł.
– W ciągu ostatnich 8 lat dochody do budżetu wzrosły o ponad 100% - i to pomimo tych różnych plag egipskich, które na nas spadły i jednocześnie przy gigantycznych obniżkach podatków. Sądzę, że w wartościach bezwzględnych, największych obniżkach podatków w historii III Rzeczypospolitej – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Rząd pomaga obywatelom w trudnym czasie
 

Naprawa finansów publicznych pozwoliła  wpierać obywateli w czasie kryzysów takich jak pandemia COVID-19 czy inflacja i kryzys energetyczny spowodowany agresją Rosji na Ukrainę. Rząd wprowadził szereg rozwiązań, które były wsparciem dla obywateli, firm oraz instytucji. Są to:

- Tarcza Antyinflacyjna – obniżka podatków na wiele produktów, w tym na energię;
- Tarcza Energetyczna– dodatki i rekompensaty do zakupów surowców energetycznych;
- Tarcza Solidarnościowa– obniżenie i zamrożenie cen energii elektrycznej.
– Nasz rząd pokazał, jak rządzić w czasach wielkich kryzysów, jak tworzyć tarcze tak, żeby jednocześnie ratować przedsiębiorców, miejsca pracy, polskie rodziny, aby nie brakowało środków na opał, na inne potrzebne do życia rzeczy – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Wsparcie dla Polek i Polaków
 

- Dzięki stabilnej sytuacji budżetu państwa, mogliśmy przekazać rekordowe środki dla samorządów, stawiając na zrównoważony rozwój. Za naszych rządów małe ojczyzny zaczęły się rozwijać i pięknieć. Przeznaczamy również rekordowe środki na obronność. Wprowadziliśmy także szereg programów społecznych, które wspierają obywateli w każdym czasie - zaznacza premier. To m.in.:

- Rodzina 500+, a od stycznia 2024 r. Rodzina 800+;
- 13. i 14. emerytura;
- darmowe leki dla dzieci do 18. roku życia i seniorów powyżej 60. roku życia;
- Bezpieczny Kredyt 2%.
– Budżet państwa polskiego dzisiaj jest w stanie pokryć ogromne zobowiązania polityki społecznej. To blisko 100 miliardów złotych na nasze programy, takie jak 500+, zaraz 800+, 13., 14. emerytura, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i wiele, wiele innych – powiedział szef rządu.

Eksperci doceniają polskie sukcesy

- Według ocen agencji ratingowych stan finansów publicznych jest dobry – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w piątek w RMF24. W jego ocenie projekty takie jak elektrownie atomowe czy Centralny Port Komunikacyjny są istotne z perspektywy polskiej gospodarki.

"Agencje ratingowe podniosły ocenę wiarygodności polskich finansów publicznych w ostatnich sześciu latach do tak zwanego A-. To jest taka czwórka z plusem. A co więcej mają taką perspektywę stabilną" – stwierdził prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w piątek w RMF24. Zaznaczył, że "według tych ocen stan finansów publicznych jest dobry". "Takie straszenie (stanem finansów publicznych - PAP) nie jest dobre też z perspektywy inwestorów na rynkach finansowych, ale trzeba mieć świadomość, że deficyt obecny, budżetowy, jest na poziomie ok. 4,5 proc. PKB. W przyszłym roku będzie podobnie. A średni deficyt w latach 2010-2015 był na tym samym poziomie" – powiedział Borys. Zaznaczył jednak, że w finansach publicznych nie ma obecnie za dużo przestrzeni na to, by obniżać podatki czy zwiększać dodatkowo wydatki budżetowe.

Prezes PFR odniósł się również do budowy dużych projektów infrastrukturalnych. "Jeżeli chcemy grać w pierwszej lidze gospodarczej, no to musimy tak ważne projekty jak transformacja systemu energetycznego poprzez budowę co najmniej dwóch elektrowni atomowych zrealizować" - powiedział. "Tak samo Centralny Port Komunikacyjny może być taką Gdynią, która kiedyś powstała w 20-leciu międzywojennym. Takim naszym oknem na świat" – stwierdził Borys. Jak zaznaczył, dobra jakość infrastruktury transportowej to podstawa nowoczesnej gospodarki, a "jednocześnie dobry biznes". 

Skomentuj artykuł: