Burzliwe lato na rynku kryptowalut

Wartość rynku kryptowalut wzrosła w lipcu o 6,1%, na co wpływ miały m.in. korzystne zmiany w regulacjach oraz dynamiczny rozwój kluczowych projektów Web3. Jednak już początek sierpnia przyniósł załamanie na rynku, który stracił na wartości ponad 25%. Wprawdzie potem szybko odrobił część strat, ale przyszłość pozostaje niepewna i możemy się spodziewać dalszych wahań w najbliższych miesiącach – wynika z dwóch niedawno upublicznionych raportów Binance Research.

W pierwszym z tych raportów analitycy Binance Research podsumowali wydarzenia i kluczowe trendy na rynku krypto w lipcu. Jego wartość wynosiła na koniec tego miesiąca 2.3 biliona USD, poprawiły się także notowania Bitcoina (BTC) o 9,7% i większości spośród największych kryptowalut. Największe wzrosty odnotowała Solana (SOL) oraz Ripple (XRP) - odpowiednio o 30,5% i 27,6%.

Lipiec w krypto – cisza przed burzą

„Obawy rynkowe w lipcu zmniejszyły się po tym, jak Niemcy zakończyły sprzedaż 50 tys. BTC na scentralizowanych giełdach. Do pozytywnych wydarzeń należało też zatwierdzenie przez amerykańską SEC dziewięciu ETF-ów na Ethereum, które rozpoczęły notowania 23 lipca, oraz zapowiedź Donalda Trumpa na konferencji Bitcoin 2024 o potencjalnym utworzeniu strategicznych rezerw Bitcoinów w przypadku zwycięstwa w wyborach”

 – skomentowali analitycy Binance Research.

Również sektor finansów zdecentralizowanych (DeFi) odnotował w lipcu wzrost o 3,5%, osiągając wartość 99,93 miliarda USD. Najlepsze wyniki osiągnęły ekosystemy CORE, Scroll i Mantle. Wśród protokołów DeFi wyróżnił się Polymarket z ponad 614% wzrostem wolumenu w lipcu w porównaniu do stycznia.

Z kolei rynek tokenów NFT odnotował w lipcu spadek o 7,1%. Największe wzrosty odnotowały kolekcje oparte na Solana, takie jak Solana Monkey Business i Retardio Cousins, podczas gdy główne kolekcje Ethereum i Ordinals odnotowały spadki.

„Rynek NFT przechodzi z fazy spekulacyjnej w fazę praktycznego zastosowania. Twórcy i platformy będą musiały skupić się na realnych zastosowaniach, takich jak certyfikaty własności, tożsamości cyfrowe i aktywa w grach o rzeczywistej wartości” 

- podkreślili analitycy Binance Research w swoim raporcie.

Rollercoaster w sierpniu

Końcówka lipca i początek sierpnia przyniosły załamanie na rynku kryptowalut. Jeszcze 29 lipca kapitalizacja rynku wynosiła 2.48 biliona USD, aby 5 sierpnia spaść do poziomu 1.8 biliona USD, co oznacza spadek o ponad 26%. Również kurs Bitcoina poszybował w dół o ponad 25%, podobnie było także w przypadku innych kryptowalut. Jednak rynek szybko się pozbierał i odrobił część strat. Aktualna jego kapitalizacja to niemal 2.1 biliona USD, a Bitcoin jest notowany na poziomie ok. 60 tys. USD.

Jak zauważa Binance Research w swojej kolejnej analizie, te spadki można przypisać kombinacji czynników makroekonomicznych i specyficznych dla kryptowalut, choć te pierwsze wydają się obecnie mieć większy wpływ. Chodzi przede wszystkim o obawy dotyczące twardego lądowania gospodarki amerykańskiej oraz gwałtowne spadki japońskich rynków akcji, które wpłynęły na negatywne nastroje inwestorów.

Dodatkowo słabsze niż oczekiwano dane dotyczące zatrudnienia w USA oraz wejście indeksu Nasdaq w korektę wzmogły obawy przed recesją. Nie pomogło także rosnące napięcie na Bliskim Wschodzie, zwłaszcza między Iranem i Izraelem. W końcu plotki o likwidacji pozycji przez Jump Crypto oraz słaby popyt na ETF-y na Ethereum jeszcze bardziej wpłynęły na zwiększenie zmienności na rynku.

Dodatkowo nastroje na rynku popsuły słabe wyniki Apple, a także decyzja Warrena Buffetta o zmniejszeniu udziału w tej firmie, co wzbudziło obawy inwestorów dotyczące przyszłości rynku akcji. Swoje zrobił także wzrost popularności Kamali Harris, która do tej pory nie wypowiedziała się na temat stosunku do rynku krypto, co także mogło negatywnie wpłynąć na nastroje inwestorów – tłumaczy Binance Research.

Co będzie się działo na rynku krypto w kolejnych miesiącach?

Jak podkreśla Binance Research, obecny spadek cen zarówno na tradycyjnych, jak i kryptowalutowych rynkach jest gwałtowny i bolesny. Ponieważ wciąż znajdujemy się na wczesnym etapie tego spadku, należy spodziewać się dalszej zmienności.

Kluczowe czynniki, które będą kształtować rynek:

  • Wyniki rynków akcji: silna korelacja między rynkami akcji a kryptowalut oznacza, że odbicie na rynku akcji może pozytywnie wpłynąć na kryptowaluty, a odwrotnie - słaby wynik rynków akcji będzie stanowił przeszkodę dla kryptowalut.
  • Polityka banków centralnych: decyzje Rezerwy Federalnej w USA dotyczące stóp procentowych będą miały istotny wpływ na rynek. Obecnie rynki oczekują większych obniżek stóp niż wcześniej zakładano, a pojawiają się nawet spekulacje na temat nadzwyczajnego posiedzenia przed wrześniem.
  • Aktywność dużych inwestorów: decyzje największych graczy na rynku mogą znacząco wpłynąć na ceny kryptowalut. Ich zakupy lub sprzedaż mogą sygnalizować zmiany trendu.
Źródło

Skomentuj artykuł: