EBC skręca w stronę obniżki stóp

Rada Prezesów EBC pozostawiła podstawowe stopy procentowe na niezmienionym poziomie. EBC podał, że może złagodzić nastawienie, jeżeli utwierdzi się w przekonaniu, że inflacja trwale obniża się do celu. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

Stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących oraz stopy kredytu i depozytu w banku centralnym pozostają na niezmienionym poziomie, odpowiednio: 4,50 proc., 4,75 proc. oraz 4,00 proc.

"Rada Prezesów jest zdeterminowana w dążeniu do tego, by inflacja szybko powróciła do średniookresowego docelowego poziomu 2 proc. Uważa, że podstawowe stopy procentowe EBC znajdują się na poziomach, które wnoszą istotny wkład w trwający proces dezinflacji. W przyszłych decyzjach Rada Prezesów dopilnuje, by podstawowe stopy procentowe EBC pozostały wystarczająco restrykcyjne tak długo, jak będzie to konieczne" - napisano.

„Europejski Bank Centralny coraz mocniej skręca w kierunku obniżek stóp procentowych. Ostatnie dane o inflacji w eurolandzie potwierdzają ten kierunek. Wydaje sie, iż pierwsza obniżka stóp mogłaby mieć miejsce już na czerwcowym posiedzeniu. Skala obniżek stóp nie będzie jednak znacząca i inwestorzy powinni oczekiwać redukcji kosztu pieniądza do poziomu 3,25%-3,50% w tym roku.”

 – skomentowali decyzję analitycy platformy inwestycyjnej Portu.

Źródło

Skomentuj artykuł: