Azjatyckie giełdy zanurkowały

Azjatyckie rynki akcji załamały się w poniedziałek, podążając za słabym zamknięciem Wall Street w piątek, ponieważ obawy dotyczące nadchodzących ceł prezydenta USA Donalda Trumpa zaniepokoiły inwestorów. Indeksy giełdowe Nikkei spadł o 4% a Hang Seng o 2%.

Największy spadek odnotowano w Japonii, gdzie indeks Nikkei 225 spadł o 3,9%, co było przyczyną regionalnego załamania. Koreański indeks giełdowy KOSPI stracił 71,85 punktu, czyli 2,81%, osiągając poziom 2486,13.
Inwestorzy cały czas pozostają w napięciu, ponieważ prezydent Donald Trump przygotowuje się do ujawnienia swojej „wzajemnej” polityki taryfowej pod koniec tego tygodnia.

Środki te, które początkowo miały dotyczyć jedynie 10–15 krajów z dużą nadwyżką handlową wobec USA,teraz mają podobno objąć wszystkie państwa.

Ten szeroko zakrojony ruch wzbudził obawy przed działaniami odwetowymi i spowolnieniem globalnego wzrostu gospodarczego.

Obawy związane z 25-procentowymi cłami na import samochodów i części samochodowych, które mają wejść w życie w tym tygodniu, mocno obciążyły japoński sektor motoryzacyjny, a akcje Toyoty i Hondy spadły o prawie 3% każda.

SoftBank Group, jeden z największych graczy na rynku, stracił ponad 5%, a Fast Retailing, operator sieci Uniqlo, spadł o prawie 4%.

Indeks Hang Seng w Hongkongu spadł o 1,73%, do poziomu 23 022,05. Na kontynencie indeks CSI 300 i indeks Shanghai Composite odnotowały niewielkie wzrosty, po 0,1% każdy.

Pomimo pozytywnych danych ekonomicznych z Chin, gdzie oficjalny wskaźnik menedżerów zakupów (PMI) za marzec wzrósł do 50,5, nastroje na rynku pozostały słabe.

Poprawiła się również aktywność w sektorze usług, a wskaźnik PMI wzrósł do najwyższego poziomu od trzech miesięcy, osiągając 50,8.

Jednakże te oznaki ożywienia niewiele pomogły w złagodzeniu szerszych obaw dotyczących zakłóceń w handlu i ich wpływu na łańcuchy dostaw.

Tymczasem kontynuując spadki z dwóch poprzednich sesji, w piątek akcje amerykańskie gwałtownie potaniały, a główne indeksy odnotowały znaczne spadki w ciągu całego dnia.

Nasdaq przewodził spadkom, zanurzając się o 481,04 punktu, czyli o 2,7%, do sześciomiesięcznego minimum na poziomie 17 322,99.

Indeks S&P 500 spadł o 112,37 punktu, czyli o 2,0%, do poziomu 5580,94, a Dow Jones Industrial Average o 715,80 punktu, czyli o 1,7%, do poziomu 41 583,90.

Ten spadek wymazał zyski z początku tygodnia, pozostawiając Nasdaq na minusie 2,6% za cały tydzień, podczas gdy S&P 500 i Dow straciły odpowiednio 1,5% i 1,0%.

Nastroje inwestorów osłabły w związku z obawami o perspektywy gospodarcze po opublikowaniu nowych danych o inflacji. Chociaż raport Departamentu Handlu wykazał wzrost cen konsumpcyjnych zgodny z prognozami, inflacja bazowa nieznacznie przekroczyła oczekiwania.

Roczny wskaźnik inflacji utrzymał się na poziomie 2,5%, umacniając oczekiwania dotyczące długotrwałej restrykcyjnej polityki Rezerwy Federalnej.

Źródło