Ceny miedzi najprawdopodobniej wzrosną?

Dane dotyczące rynku miedzi wskazują na presję na wzrost cen „czerwonego metalu” do końca 2024 r. oraz w roku 2025. Najmocniejszą stymulacją cen tego surowca na światowych rynkach są oczekiwania dotyczące kolejnych pakietów rozwojowych pobudzających gospodarkę w Chinach oraz obniżki stóp procentowych w USA.

Miedź to wszechstronny metal, który wykorzystuje się w instalacjach elektrycznych i infrastrukturze energii odnawialnej.
Chiny, będące ważnym rynkiem zbytu miedzi, odnotowały w sierpniu łagodne ożywienie.

Jak podaje Fastmarkets, w USA ceny miedzi pozostały stabilne, głównie dzięki sezonowemu letniemu przestojowi podczas gdy w Chinach łagodnie wzrosły.

Jednak w nadchodzących miesiącach prawdopodobne jest wystąpienie presji na wzrost cen ze względu na zakłócenia w dostawach i popycie na „czerwony metal” w projektach zielonej energii.

W Niemczech, największym konsumencie miedzi w Europie, ceny tego metalu pozostają niskie z powodu słabego popytu ze strony sektora motoryzacyjnego i produkcyjnego. Na nastroje wpływają również duże zapasy tego surowca.

Zdaniem części prasy branżowej ceny miedzi prawdopodobnie wzrosną w październiku-grudniu, jeśli nadal dominować będą pozytywne nastroje inwestorów co do pobudzenia gospodarczego Chin. Ceny mogą wzrosnąć powyżej 10 000 USD za tonę z 9 777,50 USD za tonę obecnie na London Metal Exchange (LME).

Chiny są jednym z największych konsumentów metali nieszlachetnych na świecie. Większe wsparcie dla ich gospodarki prawdopodobnie podtrzyma popyt na tego rodzaju surowce.

W zeszłym miesiącu Pekin ogłosił szereg środków dla pobudzenia swojej gospodarki, w tym obniżki stóp procentowych i ukierunkowane wsparcie dla sektora nieruchomości, co wywołało rajd w sektorze metali przemysłowych, i wzrost cen o 7,6% we wrześniu. Ceny miedzi przekroczyły również psychologicznie kluczową barierę 10 000 USD za tonę, zanim nieznacznie opadły. 

Zmiany te wskazują, że ceny miedzi są coraz bardziej wrażliwe na sytuację gospodarczą w Chinach. Wśród metali przemysłowych w ubiegłym miesiącu najlepsze wyniki osiągnęły miedź i ruda żelaza.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: