Dane z Chin biją w ceny ropy i miedzi

Słabnący indeks PMI w Chinach odbija się na światowych rynkach ropy naftowej oraz miedzi, na których widoczne są spadki.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w październiku wyniósł 49,3 pkt. wobec 50,1 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 49,8 pkt.

Z kolei PMI w sektorze usług wyniósł 49,8 pkt. wobec 50,6 pkt. w poprzednim miesiącu, a tu spodziewano się wskaźnika na poziomie 50,1 pkt.

Dane z Chin sugerują, że ograniczenia covidowe, wprowadzane przez władze tego kraju w walce z epidemią koronawirusa i trwający kryzys na rynku nieruchomości nadal wywierają znaczną presję na tę gospodarkę.

- Na rynkach narastają obawy dotyczące danych makro - mówi Ji Xianfei, analityk Guotai Junan Futures Co.

Słabe dane z Chin wpływają na światowe rynki ropy oraz miedzy. 

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują w poniedziałek w reakcji na dane z Chin, które są największym importerem tego surowca na świecie. 

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na XII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 87,03 USD, niżej o 0,99 proc. Brent na ICE w dostawach na XII wyceniana jest po 94,69 USD za baryłkę, niżej o 1,13 proc.

Miedź na giełdzie metali LME w Londynie traci. W dostawach 3-miesięcznych na LME w Londynie metal jest wyceniany niżej o 0,3 proc. - po 7.524,50 USD za tonę - informują maklerzy. Na Comex miedź kosztuje 3,3965 USD za funt i zniżkuje o 0,95 proc.

 

Źródło

Skomentuj artykuł: