Akcje luksusowych marek nadal pozostają pod presją, mimo lepszych niż oczekiwano wyników finansowych lidera branży, firmy LVMH, która odnotowała w ostatnim kwartale skromny 1-procentowy wzrost sprzedaży. Jako najważniejszy czynnik wpływający na akcje w tym sektorze wymienia się sytuację gospodarczą w Chinach.
Według branżowych portali negatywny wpływ na wycenę akcji miały także rosnące koszty związane z igrzyskami olimpijskimi w Paryżu w 2024 r. oraz program akcji dla pracowników. W czego efekcie akcje Kering, właściciela marki Gucci, spadły o 4,7%, a Hermes odnotował spadek o 1%, co wskazuje na szersze obawy branży.
Obecnie jednak rynek luksusowy, który w 2023 r. skurczył się o 2% z powodu problemów sektora nieruchomości w Chinach, próbuje się ustabilizować.
Aktualnie mieszane sygnały płynące od europejskich firm luksusowych wskazują, że inwestorzy pozostają ostrożni, a niektóre marki przewyższają oczekiwania, podczas gdy inne nadal zmagają się z przeciwnościami makroekonomicznymi.
Globalna niepewność gospodarcza i presja inflacyjna dodatkowo skomplikowały perspektywy, wpływając na nastroje konsumentów na kluczowych rynkach.
Według Bain & Company sprzedaż luksusowych produktów spadła w zeszłym roku o 2%, co podkreśla trwające problemy tego sektora.
Pomimo niedawnych niepowodzeń, akcje niektórych luksusowych marek wykazały się odpornością a ich wartość wzrosła. I tak, od początku roku akcje Richemont wzrosły o 25%, LVMH o 18%, a Hermes o 15%, co świadczy o zaufaniu inwestorów do długoterminowego potencjału sektora.
Analitycy Deutsche Bank przewidują szybszy niż oczekiwano powrót do wzrostu w sektorze luksusowym, napędzany poprawą warunków makroekonomicznych i strategicznym repositioningiem marek.