Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. To był najgorszy tydzień dla spółek technologicznych od roku, a do wyprzedaży na rynkach przyczynił się słaby raport z amerykańskiego rynku pracy.
Dow Jones Industrial na zamknięciu spadł o 1,01 proc., do 40.345,41 pkt.
S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,73 proc. i wyniósł 5.408,42 pkt. To był najgorszy tydzień dla tego indeksu od 2023 roku.
Nasdaq Composite zniżkował o 2,55 proc. do poziomu 16.690,83 pkt. To najsłabszy tydzień dla Nasdaq od 2022 roku.
Indeks spółek o średniej kapitalizacji Russell 2000 spada o 1,54 proc. do 2.099,30 pkt.
Wskaźnik zmienności VIX rośnie o 11,91 proc., do 22,27 pkt.
„Wrzesień potwierdza swoją reputację historycznie złego miesiąca dla akcji. (…) Nagła zmiana dynamiki i skok zmienności sprawiły, że wielu inwestorów kwestionuje trwałość ożywienia na rynkach po sierpniowych minimach, pytając czy odbicie było po prostu rajdem ulgi z najniższych poziomów”
– powiedział Adam Turnquist, główny strateg techniczny LPL Financial.
"Jest to ruch oparty na sentymentach, który jest w dużej mierze napędzany obawami o wzrost. Rynek oscyluje między tym, że ta idea jest złą wiadomością, tym, że zła wiadomość jest dobrą wiadomością, a poczuciem, że może to ożywić nadzieje, że Fed będzie działał bardziej agresywnie, niż przewidują rynki" – powiedziała Emily Roland, współgłówny strateg inwestycyjny John Hancock Investment Management, komentując piątkowe spadki na Wall Street. "
Akcje spółek technologicznych o dużej kapitalizacji spadły, ponieważ inwestorzy pozbywali się ryzykownych aktywów w związku z rosnącymi obawami o kondycję amerykańskiej gospodarki.
Amazon i Alfabet spadły o ponad 3 proc., podczas gdy Microsoft i Platforma Meta straciły ponad 1 proc.
Rynki oceniają dane z rynku pracy USA. Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w sierpniu o 142 tys. Oczekiwano zwyżki o 165 tys. Miesiąc wcześniej wzrost wyniósł 89 tys., po korekcie z 114 tys.
Stopa bezrobocia w USA wyniosła 4,2 proc., oczekiwano 4,2 proc. wobec 4,3 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 3,8 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,4 proc. vs. konsensus: +3,7 proc. i +0,3 proc.
Czas na obniżkę stóp
Christopher Waller powiedział w piątek, że ostatnie dane z rynku pracy USA wskazują na konieczność obniżenia stóp proc. Waller dodał, że pozostaje otwarty na możliwość obniżki większej niż 25 pb. i będzie za taką głosował, jeśli dalsze dane będą na to wskazywać.
Prezes Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku John Williams powiedział, że teraz nadszedł właściwy moment, aby bank centralny USA obniżył stopy procentowe, biorąc pod uwagę postępy w ograniczaniu inflacji i ochłodzenie warunków na rynku pracy.
„Ze względu na to, że gospodarka jest obecnie w stanie równowagi, a inflacja zmierza do 2 proc., należy teraz zmniejszyć stopień restrykcyjności stanowiska w polityce monetarnej przez obniżenie docelowego przedziału stopy funduszy federalnych” — poinformował Williams w przemówieniu przygotowanym na wydarzenie zorganizowane przez Council on Foreign Relations w Nowym Jorku.
„Ryzyko związane z naszymi celami jest teraz w lepszej równowadze, a polityka musi zostać dostosowana, aby odzwierciedlić tę równowagę” — dodał Williams, który określił spadkową dynamikę inflacji jako szeroki i wyraźny ruch w danych.
Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych USA wskazują na 50 proc. szans na obniżkę stóp procentowych o 50 pb. na posiedzeniu Fedu we wrześniu.
„Rynek naprawdę się z tym odczytem zmaga, bowiem jest on pośrodku tego, co mogłoby być wykorzystane jako uzasadnienie dla obniżki stóp proc. o 25 lub 50 pb.” — powiedział Gennadij Goldberg, szef ds. strategii stóp procentowych w USA w TD Securities.
„Dane były ogólnie dość spójne, ale być może odrobinę słabsze niż oczekiwano. Oczekiwania przesunęły się bardziej w kierunku obniżki stóp proc. o 50 pb. i tak powinno być, ponieważ szczerze mówiąc nie ma żadnego powodu, aby Fed był tak rygorystyczny” — powiedział Scott Ladner, dyrektor ds. inwestycji w Horizon Investments.
Rynki oczekują, że pierwsza obniżka stóp proc. w USA nastąpi na nadchodzącym wrześniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Kontrakty terminowe na stopę funduszy federalnych USA wskazują na 50 proc. szans na obniżkę stóp procentowych o 50 pb. na posiedzeniu Fedu we wrześniu.
Następne posiedzenie Fedu odbędzie się 17-18 września. Po posiedzeniu zaprezentowane zostaną najnowsze projekcje makroekonomiczne oraz wykres dot-plot.
Spółki komputerowe mocno w dół
Ze spółek ponad 8 proc. spadły notowania Tesli, producenta samochodów elektrycznych.
Ponad 4 proc. zniżkowały akcje koncernu Nvidia.
Broadcom spadł o 10 proc. po tym, jak producent chipów zaprognozował przychody w czwartym kwartale poniżej szacunków.
Super Micro Computer spadło prawie 7 proc. po tym, jak dom maklerski JPMorgan obniżył rekomendację dla akcji producenta serwerów AI do „neutralnie” z „przeważaj”.
Mobileye Global spadł prawie 9 proc. po raporcie, że główny udziałowiec Intel rozważa sprzedaż części swoich udziałów w firmie technologii motoryzacyjnej.
UiPath zniżkował 6 proc., chociaż w ciągu dnia akcje tej spółki rosły nawet 9 proc. po tym, jak firma zajmująca się automatyzacją przedsiębiorstw i oprogramowaniem AI podniosła swoją roczną prognozę przychodów.
Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zniżkują o 1,50 proc. do 68,11 USD za baryłkę, a październikowe futures na Brent spadają o 1,69 proc. do 71,46 USD/b.