Niemcy importują rosyjską ropę przez Indie

Niemcy nadal sprowadzają większe ilości rosyjskiej ropy przez Indie - wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego. Import produktów naftowych z Indii w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku, w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego, zwiększył się ponad dwunastokrotnie.

Od Rosji

Import z Indii do Niemiec głównie dotyczył olejów napędowych, które są wykorzystywane do produkcji diesla lub opału – poinformowała agencja AfP powołując się na niemieckich statystyków. Oleje napędowe są produkowane przez Indie z ropy naftowej, którą kraj ten od czasu rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie importuje z Rosji w dużych ilościach.

W pierwszych siedmiu miesiącach tego roku z Indii do Niemiec importowano produkty naftowe o wartości 451 milionów euro, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku wartość tych produktów wyniosła zaledwie 37 milionów euro. Oznacza to, że stanowiły one 2,4 procenta wszystkich niemieckich importów produktów naftowych w tym okresie – podsumowała agencja AfP.

Niemcy z powodu wojny zaprzestały bezpośrednich importów ropy naftowej z Rosji. Państwa zachodnie wprowadziły także pułap cenowy dla rosyjskiej ropy naftowej, który zamierzają narzucić międzynarodowo za pomocą swojej pozycji rynkowej w dziedzinie przewoźnictwa i ubezpieczeń. Najwyraźniej jednak ten mechanizm nie działa zgodnie z planem. Problemy występują przede wszystkim w kontroli przestrzegania go przez organy regulacyjne.

Źródło

Skomentuj artykuł: