Prawa do nagrań i publikacji Queen za ponad 1 miliard USD? To rekord

Katalog utworów i publikacji zespołu Queen został sprzedany Sony Music za ponad 1 miliard dolarów. To najdroższa sprzedaż praw do nagrań i publikacji na rynku muzycznym w historii.

W piątek magazyn „Hits” poinformował, że Sony przejęło katalog Queen za około 1,2 miliarda dolarów, pokonując innych gigantów fonograficznych. Transakcję potwierdziły dwa inne źródła. Sony nie otrzyma jednak przychodów z występów na żywo zespołu, który wciąż koncertuje z Adamem Lambertem, zastępującym Freddiego Mercury'ego.

Inny oferent proponował 900 milionów dolarów, ale jego oferta została przebita przez Sony. Transakcja ma zostać sfinalizowana w ciągu kilku tygodni. Hollywood Records, należące do Disney Music Group, posiada prawa do nagrań Queen w USA i Kanadzie od 1991 roku. DMG zachowa te prawa, ale część tantiem będzie teraz wypłacana Sony.

Universal Music Group posiada światowe prawa licencyjne do katalogu Queen, które przejdą do Sony po wygaśnięciu umowy w 2026 lub 2027 roku. Przedstawiciele Sony, DMG i Queen nie skomentowali jeszcze tej transakcji.

Przejęcie katalogu Queen przez Sony za około miliard dolarów jest najdroższą sprzedażą w historii muzyki, przewyższając wcześniejszy rekord Bruce'a Springsteena, który sprzedał swój katalog Sony za 600 milionów dolarów w 2021 roku. W 2020 roku Bob Dylan miał sprzedać prawa wydawnicze do swojego katalogu za około 400 milionów dolarów. Później poinformowano, że Sony nabyło jego nagrania za 150-200 milionów dolarów w 2022 roku.

Queen, założony w 1970 roku, stał się jednym z największych i najlepiej sprzedających się zespołów rockowych na świecie, z hitami takimi jak „Bohemian Rhapsody”, „Don't Stop Me Now”, „Under Pressure”, „Another One Bites the Dust”, „We Will Rock You”, „Somebody to Love” i „We Are The Champions”. Popularność zespołu wzrosła po wydaniu w 2019 roku filmu „Bohemian Rhapsody”.
 

Źródło

Skomentuj artykuł: