Jakie będą wakacje 2021? Oby ciepłe, bo problemów (i wysokich cen) nie braknie

Jeszcze niedawno turysta planujący wakacyjny wyjazd sprawdzał przede wszystkim pogodę. Teraz będzie miał znacznie więcej obowiązków, bo pandemia koronawirusa, choć w odwrocie - nie da się o sobie zapomnieć podczas letnich miesięcy. Paszporty covidowe, kody QR, kwarantanna – ich zasady powinna przyswoić osoba planująca zagraniczną eskapadę. Warto też pamiętać o voucherach za wcześniej odwołane imprezy, czy bonach turystycznych pozwalających sporo zaoszczędzić podczas wypoczynku w Polsce. 

Jedno jest pewne – po długich miesiącach obostrzeń i społecznego dystansu, Polacy nie mogą się doczekać urlopu, wyjazdu nad morze lub jezioro, czy w góry. Po prostu odpoczynku poza miejscem zamieszkania. Potwierdzają to dane dotyczące hotelowych rezerwacji, zarówno na nadchodzący, długi weekend, który będzie pierwszym po zniesieniu większości zakazów, jak i szybko zbliżających się wakacji. 

„Już teraz widzimy wzrost liczby rezerwacji na czerwcówkę aż o 40% w porównaniu do okresu sprzed pandemii i trzykrotny przyrost w stosunku do zeszłorocznego długiego weekendu w czerwcu”.

potwierdza Natalia Jaworska, ekspert serwisu Noclegi.pl. 

Dodając, że z zapytań widać wyraźnie, że Polacy bardzo czekali na otwarcie hotelowych restauracji, siłowni i spa.

Podobny trend dotyczy wakacji. Już pod koniec maja Noclegi.pl zanotowały trzykrotnie więcej rezerwacji niż przez cały zeszłoroczny sezon.

Wyjeżdżasz? Warto o tym wiedzieć

Osoby planujące wakacje swoją uwagę koncentrują głównie na pogodzie, dostępie do plaży, rozrywkach. Obecny sezon będzie się jednak mocno różnił od poprzednich. Pojawiło się bowiem sporo nowych zasad, przede wszystkim dla osób szykujących się na wycieczkę po świecie.

Znamienne, że na portalach turystycznych coraz więcej miejsca – oprócz opisu atrakcji do zwiedzania - poświęconych jest właśnie tym wątkom. Niestety, sytuacja jest dynamiczna, więc to co dzisiaj aktualne, za tydzień wcale nie musi być. Podobnie jak z regułami w poszczególnych państwach – mogą się zmieniać i warto je sprawdzić tuż przed wyjazdem, aby uniknąć kłopotów.

Sporo emocji wywołują „paszporty covidowe”, czy innego rodzaju zaświadczenia o naszym stanie zdrowia, które mają być uruchomione od 1 lipca.

„Dostępne mają być trzy rodzaje certyfikatów: zaświadczenie o szczepieniu; o negatywnym wyniku testu; świadectwo wyzdrowienia. Wszystkie będą bezpłatne dla wszystkich obywateli UE. Można je będzie dostać na urządzenie cyfrowe lub wydrukować na papierze”.

wyjaśnia serwis prawo.pl.

DEKALOG BEZPIECZNEGO TURYSTY
Rekomendacje Polskiej Organizacji Turystycznej  po uzgodnieniach z Głównym Inspektoratem Sanitarnym dla osób planujących wyjazdy w celach turystyczno – wypoczynkowych. Stan na dzień 29 maja 2020 .

  1. W podróż wybieraj się tylko jeżeli jesteś zdrowy.
    Jeżeli źle się czujesz, masz gorączkę, kaszel lub inne objawy wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem – zostań w domu, skontaktuj się z organizatorem wyjazdu i spróbuj go przełożyć lub, w ostateczności, odwołaj.
  2. Podróżuj z osobami, z którymi spędzasz czas na co dzień.
    Jeżeli możesz to wyjeżdżaj z osobami, z którymi mieszkasz w jednym gospodarstwie domowym i / lub spędzasz czas na co dzień. Unikaj bliskiego kontaktu z innymi ludźmi, a jeśli jesteś w miejscach publicznych gdzie przebywają inni - pamiętaj o dystansie społecznym min 2 m oraz obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeniach zamkniętych, a także gdy nie możesz zachować wymaganej odległości od innych osób..
  3. Zachowaj bezpieczeństwo w środkach transportu.
    W przypadku korzystania z transportu zbiorowego stosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń. Zakrywaj usta i nos. Staraj się unikać tłoku i godzin szczytu. Często dezynfekuj ręce. Jeżeli przemieszczasz się samochodem razem z osobami, z którymi mieszkasz, nie masz obowiązku zakrywania ust i nosa.
  4. Stosuj się do zasad obowiązujących w obiektach.
    Zapoznaj się i stosuj do zasad odnoszących się do bezpieczeństwa sanitarno-epidemiologicznego we wszystkich odwiedzanych miejscach: obiektach noclegowych, obiektach gastronomicznych, atrakcjach turystycznych.
  5. Sprawdź w miejscu zakwaterowania, w jakim zakresie świadczą usługi.
    Od 30 maja możesz skorzystać na miejscu z usług restauracji i barów hotelowych, a od 6 czerwca pójść na hotelowy basen, do siłowni i klubu fitness. Pamiętaj jednak, że działają one w określonym reżimie sanitarnym. Aktualne informacje o ograniczeniach dotyczących działalności hoteli i innych miejsc noclegowych znajdziesz na  stronie Ministerstwa Rozwoju.
  6. Pamiętaj o ograniczeniu działalności obiektów gastronomicznych.
    Od 18 maja możesz zjeść posiłek w restauracji, kawiarni, barze, a także centrum handlowym zarówno na sali, jak i w ogródku restauracyjnym, jednak we wszystkich tych miejscach zarówno klientów, jak i obsługę obowiązuje ścisły reżim sanitarny.
  7. Spędzaj czas w sposób zgodny z zasadą zachowania dystansu społecznego.
    Podczas podróży i pobytu w odwiedzanym miejscu wybieraj takie aktywności i sposoby spędzania czasu, które umożliwiają zachowanie dystansu społecznego, tj. odległości min. 2 m osoba od osoby. Od 30 maja przy zachowaniu określonych zasad możesz wziąć udział w wydarzeniu plenerowym dla maksymalnie 150 osób.
  8. Sprawdź, czy atrakcja turystyczna jest dostępna.
    Planując wyjazd, weź pod uwagę, że nadal nie wszystkie atrakcje turystyczne funkcjonują. Sprawdź to, dzwoniąc lub wchodząc na jej stronę internetową.
  9. Jeżeli zachorujesz podczas wyjazdu, zastosuj się do obowiązujących zasad i zaleceń.
    Jeżeli podczas podróży lub pobytu w odwiedzanym miejscu źle się poczujesz i zaobserwujesz u siebie takie objawy jak: gorączka, kaszel lub inne wskazujące na możliwość zakażenia koronawirusem, zastosuj się do zasad zamieszczonych na stronie https://www.gov.pl/web/koronawirus, pozostań w pokoju oraz poinformuj o tym obsługę obiektu, w którym przebywasz.
  10. Stosuj się do aktualnych zasad i ograniczeń.
    Zachowaj dystans społeczny wynoszący min. 2 m osoba od osoby, zasłaniaj usta i nos w zamkniętych pomieszczeniach lub gdy zachowanie odpowiedniej odległości od innych nie jest możliwe, wybieraj płatności bezgotówkowe, często myj lub dezynfekuj ręce. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony: www.gov.pl/web/koronawirus i www.gis.gov.pl

Bon dla rodzin z dziećmi

W zeszłym roku w obiegu pojawił się nowy „środek płatniczy”, czyli Polski Bon Turystyczny. Mający pomóc branży pogrążonej w kryzysie, a rodzinom z dziećmi ułatwić pokrycie kosztów związanych z wyjazdem. I cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

„Do końca lutego 2021 roku Polacy ponad 425 tys. razy dokonali płatności Polskim Bonem Turystycznym na kwotę przekraczającą 281 mln zł. W marcu br. ze względu na ograniczenia związane z sytuacją epidemiczną, ogólna liczba i kwota transakcji wzrastały wolniej”.

podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Platforma Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) to narzędzie, które ułatwia dostęp do usług świadczonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednym z jego najważniejszych elementów jest portal PUE, dzięki któremu załatwisz większość spraw przez internet.

Podczas ubiegłorocznych wakacji spora grupa Polaków nie skorzystała z tej możliwości, choć z różnych powodów. Jedni z obaw przed pobytem w tłumie w kurortach, inni czekali na zimowe ferie, ale nadchodziły kolejne fale COVID 19. Co więc z niewykorzystanymi bonami? Nadal są ważne.

„Polskim Bonem Turystycznym można będzie zapłacić jeszcze do końca marca 2022 roku”.

podkreśla wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.

W pierwotnym założeniu bonem można było opłacać imprezy związane z koniecznością noclegu w hotelu. Rozszerzono jednak (po wprowadzeniu poprawki w ustawie) zakres świadczeń, które można sfinansować za jego pomocą. Obecnie obejmują również zorganizowane wycieczki jednodniowe.

„Warto zauważyć, że Polacy chętniej sięgają po bon turystyczny. Aż 63% wszystkich rezerwacji w naszym portalu dokonywana jest z płatnością bonem turystycznym online”.

twierdzi Natalia Jaworska z Noclegi.pl.

Voucher – za co i do kiedy?

Podczas obowiązywania pandemicznych obostrzeń wiele imprez turystycznych zostało odwołanych. Co wówczas? Jest szansa, że się odbędą, choć w nowym terminie, ewentualnie możemy skorzystać z innej oferty na podstawie voucherów, które wystawiali – zamiast zwracać pieniądze - organizatorzy wydarzeń (opiewające na wpłaconą sumę).

„Vouchery mogą wystawiać biura podróży, hotele, czy pensjonaty za odwołane z powodu pandemii imprezy turystyczne, noclegi i inne usługi turystyczne. Obecnie obowiązujące ważne są przez rok od daty ich wystawienia. Ma to się zmienić”.

wyjaśniał serwis prawo.pl.

I się zmieniło, bo niektóre vouchery mogły wkrótce stracić „datę ważności”. W maju wprowadzono więc bardzo istotną korektę.

„Sejm przyjął nowelizację ustawy przedłużającą do dwóch lat możliwość realizacji vouchera turystycznego. Klienci biur turystycznych będą mogli skorzystać z usług po zakończeniu lockdownu”.

podał money.pl

Precyzyjne wskazówki ma też Polska Organizacja Turystyczna.

„Voucher jest niezwykle prosty w realizacji. Zapytaj swojego touroperatora, hotel czy atrakcję turystyczną o możliwość zamiany na voucher. Jego wartość nie może być niższa od poniesionych do tej pory przez klienta kosztów”.

czytamy na stronie pot.gov.pl.

Vouchery mogą być wydawane przez przedsiębiorców organizujących np.:

  • imprezy turystyczne,
  • usługi hotelarskie,
  • usługi przewodnickie,
  • usługi pilotów wycieczek,
  • wystawy i kongresy,
  • działalność kulturalną (np. kina, teatry, muzea),
  • działalność rozrywkową, np. koncerty,
  • działalność rekreacyjną i sportową,
  • wystawy tematyczne lub imprezy plenerowe. 

„Pamiętaj, że voucher za imprezę turystyczną jest w pełni bezpieczny, bo jest gwarantowany systemem zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności”.

dodaje Polska Organizacja Turystyczna.
Źródło

Skomentuj artykuł: