W 2025 r. jeszcze dwie obniżki stóp?

Analitycy PKO BP przewidują, że na koniec 2025 r. stopa referencyjna NBP wyniesie 4,75 proc. Według nich obniżki nastąpią latem, kiedy inflacja spadnie do 3,5 proc. oraz jesienią, gdy znane będą taryfowe ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych.

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła na zakończonym w środę posiedzeniu stopy procentowe NBP o 50 pkt. bazowych. Stopa referencyjna spadła z 5,75 proc. do 5,25 proc. Poprzedni poziom stóp procentowych był utrzymywany od października 2023 r.

Eksperci PKO Banku Polskiego podkreślili, że stopa referencyjna jest na najniższym poziomie od maja 2022 r., a decyzja była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami. Zwrócili uwagę, że obniżka o 50 pkt. bazowych jest ruchem niestandardowym, gdyż od 2010 r. obniżka w skali większej niż 25 pb zdarzyła się 7-krotnie, w tym 3-krotnie w trakcie pandemii. 

"W naszej ocenie ten niestandardowy ruch odzwierciedla fakt, że Rada zbyt długo zwlekała z obniżkami, nie doceniając siły dezinflacji i skali schłodzenia gospodarki" 

- podkreślili analitycy.

W ocenie PKO BP w komunikacie po posiedzeniu RPP, "na tym etapie Rada nie chce zapowiadać dalszych obniżek". Mimo tego, eksperci banku spodziewają się, że RPP będzie kontynuować obniżki stóp. Według PKO BP kolejne będą na poziomie 25 pb i rozciągnięte w czasie. Następne spodziewane są latem i jesienią. Latem - jak prognozują przedstawiciele banku - inflacja obniży się do celu Narodowego Banku Polskiego i wyniesie 3,5 proc. rdr. Cel inflacyjny NBP to 2,5 proc. +/- 1 pkt. proc. Jesiennej obniżce mają sprzyjać dane o stabilnych cenach energii dla gospodarstw domowych.

"Naszym zdaniem na koniec 2025 stopa referencyjna wyniesie 4,75 proc. W przyszłym roku spodziewamy się obniżek o kolejne 100 pb, docelowo do 3,75 proc."

 - przewidują analitycy.

Zauważyli, że RPP w komunikacie nadal zwraca uwagę na dużą niepewność dotyczącą m.in. presji popytowej, rynku pracy, cen nośników energii oraz polityki fiskalnej. PKO BP dodał, że Rada oceniła też, że tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale br. będzie prawdopodobnie nieco niższe niż w czwartym kwartale 2024 r., choć miesiąc temu uważała, że wynik będzie zbliżony. 

niezalezna.pl POLECA
Źródło