Zmiana ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jest opinia ekspertów Business Centre Club

Związek Pracodawców Business Centre Club pozytywnie ocenił wolę łagodzenia obciążeń publicznoprawnych dla najmniejszych przedsiębiorców. BCC podkreśla, że w obecnej rzeczywistości, obciążenia te są zbyt duże, co generuje wiele negatywnych zjawisk na rynku pracy oraz sugeruje uzupełnienie projektu i rozszerzenie świadczeń.

Po zapoznaniu się z projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw eksperci BCC wyrazili opinię i zwrócili uwagę na konieczność uzupełnienia projektowanej regulacji. Jeśli zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych mają być realną pomocą dla mikroprzedsiębiorców, to zwolnienie powinno być szersze. Podkreślono m.in., że tzw. wakacje składkowe będą miały bardzo wąskie zastosowanie. Zwolnienie od opłacania składek nie dotyczy np. składki zdrowotnej, a to właśnie ona, ze sposobem jej naliczania, jest najbardziej dotkliwa dla wielu mikroprzedsiębiorców.

BCC wskazał, że jeżeli proponowane zwolnienie rzeczywiście ma być realną pomocą dla mikroprzedsiębiorców, to powinno obejmować co najmniej składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotną oraz, ze należałoby rozważyć, czy zwolnienie nie powinno objąć również należności opłacanych za pracowników zatrudnianych przez mikroprzedsiębiorców.

Eksperci zwrócili też uwagę na art. 17a ust. 3, zgodnie z którym ze zwolnienia z opłacania składek nie będzie mógł skorzystać mikroprzedsiębiorca, który jako ubezpieczony wykonywał w poprzednim lub w bieżącym roku kalendarzowym pozarolniczą działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy. Zapis ten ma przeciwdziałać negatywnemu zjawisku „wpychania na samozatrudnienie”. W tym miejscu BCC sprzeciwia się zakładaniu przez ustawodawcę a priori niezgodnego z prawem działania przedsiębiorców.

BCC stoi na stanowisku, że od wykrywania zachowań niezgodnych z prawem są organy kontrolne, a ustawodawca nie może zakładać takiego zachowania jako swego rodzaju „standardu”.

Eksperci BCC podkreślają, że w Projekcie brakuje przepisów dotyczących sytuacji, w której wniosek o zwolnienie ze składek nie zostanie rozpoznany przed terminem ich płatności lub wszczęta zostanie procedura odwoławcza.

BCC sugeruje wprowadzenie regulacji zakładającej, że w przypadku, w którym Organ rentowy nie rozpozna wniosku w terminie lub będzie toczyło się podstępowanie odwoławcze, przedsiębiorca nie podnosi odpowiedzialności za nieopłacenie składek i może wstrzymać się z ich zapłatą do zakończenia podstępowania. Projekt musi zostać uzupełniony o wskazane aspekty. Ma to szczególne znaczenie w kontekście ubezpieczenia chorobowego.

- Mali przedsiębiorcy, którzy w latach wcześniejszych korzystali z Małego ZUSu Plus po 2 latach przerwy, chcą ponownie skorzystać z ulgi. Istotą problemu jest spór dotyczący interpretacji art. 18 ust. 11 p.6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych: "co oznacza termin 36 miesięcy w ostatnich 60 miesiącach kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej”. Zdaniem BCC w sytuacji niejasności w interpretacjach prawnych należy korzystać z możliwości ich wykładni na rzecz firm i tworzenia warunków ich dalszego funkcjonowania w warunkach słabnącej koniunktury, niskich wskazań PKB i PMI. Firmy zatrudniają, odprowadzają podatki i składki. Należy zwrócić uwagę, że niekorzystne przepisy dotyczące rozliczania składki zdrowotnej obywateli i firm nadal obowiązują.  Oczekujemy zmiany - ocenia Wojciech Nagel, ekspert BCC ds. ubezpieczeń społecznych

Źródło

Skomentuj artykuł: