Francuskie supermarkety i stacje benzynowe zamrażają ceny 

Francuskie supermarkety i stacje benzynowe mają odpowiedź na gwałtownie rosnącą inflację — zamrożenie niektórych cen na kilka następnych miesięcy. W poniedziałek francuski gigant detaliczny Carrefour ogłosił, że utrzyma ceny ponad 100 podstawowych produktów przez następne 100 dni. 

Lista produktów w sieci Carrefoura obejmuje: płatki śniadaniowe, kawę, konserwy warzywne, detergenty i pieluchy. Detalista, który ma ponad 1400 sklepów w całej Francji, oznajmił, że zamrożenie było częścią jego „działania antyinflacyjnego”, ale dodał, że ceny teoretycznie mogą ponownie wzrosnąć, jeśli wzrosną cła na niektóre produkty. 

„W czasie, gdy wszystko idzie w górę, Carrefour intensyfikuje wysiłki, aby umożliwić (klientom) zachowanie (ich) codziennego życia w jak największym stopniu” – napisał Carrefour na swojej stronie internetowej. Według urzędu statystycznego rządu inflacja cen konsumpcyjnych we Francji wzrosła do 6,8% w ciągu roku do lipca. 

Oświadczenie Carrefoura pojawiło się po tym, jak E.Leclerc, kolejna francuska sieć supermarketów, oznajmiła w zeszłym miesiącu, że ograniczy ceny na ponad 230 swoich podstawowych produktów do początku grudnia, przedłużając zamrożenie cen wprowadzone po raz pierwszy na 120 produktów w maju.

W ostatnich tygodniach gigant energetyczny TotalEnergies (TOT) również podjął działania, aby chronić kierowców przed bolesnymi podwyżkami cen na dystrybutorach.

W zeszłym miesiącu firma zapowiedziała, że do początku listopada obniży ceny paliw na wszystkich francuskich stacjach benzynowych o 0,20 euro (0,20 USD) za litr w porównaniu z cenami na rynkach światowych, a od listopada o 0,10 euro (0,10 USD) za litr do końca roku. To dodatek do finansowanej przez rząd zniżki na detaliczną cenę paliwa.

W kwietniu francuskie władze do końca sierpnia obniżyły koszt benzyny i oleju napędowego nawet o 0,18 euro (0,18 dolara) za litr. Dotacja wzrasta do 0,30 euro (0,30 dolara) za litr we wrześniu i październiku, po czym spada do 0,10 euro (0,10 dolara) za litr przez resztę roku. Wypłacana jest producentom paliw, którzy wprowadzają zniżkę dla konsumentów na stacjach benzynowych.

Według doniesień francuskiego dziennika „Le Monde”, partie opozycyjne wezwały do wprowadzenia podatku od zysków firm energetycznych, choć rząd jak dotąd opierał się tym apelom.

TotalEnergies w pierwszej połowie 2022 r. odnotowało zysk w wysokości 10,6 mld USD, czyli o 92% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku, gdy światowe ceny energii poszybowały w górę.

Ceny wzrosły w tym roku w całej Europie, ponieważ kraje zniosły ograniczenia pandemiczne i popyt na towary gwałtownie wzrósł. Inwazja Rosji na Ukrainę pod koniec lutego spowodowała dalszy wzrost cen, wywołując kryzys energetyczny na kontynencie.

Źródło

Skomentuj artykuł: