BIEC: Liczba ofert pracy najniższa od lutego

W październiku spadła liczba internetowych ofert pracy, była najniższa od lutego br. - wynika z najnowszego odczytu Barometru Ofert Pracy Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Dodano, że największe spadki wystąpiły w grupie zawodów usługowych; znacznie zmalała liczba ofert w IT.

Jak przekazano w informacji, Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, w październiku spadł. W październiku 2024 r. wyniósł 256,3 pkt. - o 7,7 pkt. proc. mniej niż we wrześniu br. oraz 14,5 pp. mniej rdr.

Zwrócono uwagę, że był to drugi i największy spadek liczby wakatów w tym roku - wartość wskaźnika zmalała do poziomu najniższego od lutego br. "Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, we wrześniu wzrosła o 0,1 punktu proc. i wyniosła 5,2 proc." - dodano.

Jak poinformowano, w październiku, po wyłączeniu prac o charakterze sezonowym, spadek liczby internetowych ogłoszeń zatrudnienia wystąpił we wszystkich województwach. 

"Relatywnie największy spadek liczby ofert pracy w skali miesiąca notujemy w woj. opolskim, świętokrzyskim oraz lubuskim. W najmniejszym stopniu liczba ogłoszeń o pracy zmalała w woj. wielkopolskim, podlaskim oraz mazowieckim" - wskazano.

Dodano, że największe spadki ofert pracy wystąpiły w grupie zawodów usługowych. Był to pierwszy spadek w tej dziedzinie od siedmiu miesięcy. W zawodach usługowych w październiku marginalny wzrost liczby ofert pracy wystąpił jedynie w turystyce. Na drugim miejscu pod względem wielkości spadków w skali miesiąca znalazła się grupa zawodów wymagających wykształcenia w naukach ścisłych lub inżynieryjnych. Obecny spadek był już siódmym z rzędu i największym od czerwca br. - wskazano.

"Najmniejszy spadek w relacji do poprzedniego miesiąca wystąpił w grupie zawodów z zakresu nauk społecznych i prawnych. Po wyhamowaniu tendencji spadkowej na początku bieżącego roku liczba ogłaszanych ofert pracy dla przedstawicieli tej grupy zawodowej ogólnie oscyluje wokół zbliżonego poziomu, wykazując mało znaczące naprzemienne wzrosty i spadki"

 - podano.

Z kolei w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych lub prawnych w październiku spadek liczby ogłoszeń zatrudnienia wystąpił w większości kategorii ofert pracy. Podkreślono, że są jednak zawody, w których bieżący rok stoi głównie pod znakiem spadków, przerywanych jedynie nieregularnymi wzrostami. "Wśród takich kategorii mamy branżę finansową, zawody związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi, marketingiem, sprzedażą oraz pracą w działach dot. zaopatrzenia w przedsiębiorstwie" - wskazano.

BIEC przekazało, że w grupie ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w październiku "spadki wystąpiły wszędzie". Największy były dla programistów, pracowników jednostek naukowo-badawczych oraz handlu internetowego. Nadal najgorsza sytuacja w grupie utrzymuje się dla zawodów związanych z szeroko pojętą informatyką oraz dla zawodów inżynieryjnych. Liczba wakatów dla programistów wciąż spada i jest najniższa od lat - dodano.

Jak przekazano, w zawodach inżynieryjnych liczba wakatów zmalała do poziomu z końca 2020 r. Lepsza sytuacja panuje dla administratorów systemów IT. Choć wakatów ubywa od dwóch lat, jest ich nadal wyraźnie więcej niż przed pandemią. Od pięciu miesięcy maleje również liczba wakatów dla pracowników bezpieczeństwa i higieny pracy. Trzeci miesiąc trwa również spadkowa korekta w branży budowlanej, lecz ze względu uprzednie półtoraroczne ożywienie liczba wakatów jest wciąż większa niż w październiku 2023 r.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy. Barometr podawany jest w formie indeksu w pkt. proc. - wskazuje na zmiany zapotrzebowania na nowych pracowników. W zestawieniu ze zmianami bezrobocia mówi o tym, w jakiej fazie znajduje się rynek ofert pracy.

Źródło
Tagi

Skomentuj artykuł: