Największa brytyjska firma obronna, BAE Systems, wygrała kontrakt o wartości 3,95 miliarda funtów (4,82 miliarda dolarów) na budowę okrętów podwodnych nowej generacji w związku z dalszym rozwojem paktu bezpieczeństwa między USA, Wielką Brytanią i Australią.
W marcu trzy kraje ogłosiły szczegóły tak zwanego paktu Aukus, aby zapewnić Australii okręty podwodne o napędzie jądrowym do końca lat 2030.
Pakt ma na celu przeciwdziałanie chińskim ambicjom w regionie Indo-Pacyfiku. Pekin ostro skrytykował te trzy kraje za porozumienie.
„Jesteśmy niezwykle dumni z naszej roli w realizacji tego niezwykle ważnego, trójnarodowego programu okrętów podwodnych” - powiedział Charles Woodburn, dyrektor generalny BAE Systems.
BAE poinformował, że finansowanie pokryje koszty prac rozwojowych do 2028 r., a produkcja statków ma rozpocząć się pod koniec tej dekady. Pierwszy okręt podwodny SSN-Aukus ma zostać dostarczony pod koniec 2030 roku.
Zarówno Wielka Brytania, jak i Australia będą korzystać z okrętów podwodnych SSN-Aukus, które będą oparte na brytyjskim projekcie.
„Ta wielomiliardowa inwestycja w program okrętów podwodnych Aukus pomoże zapewnić nam długoterminowe zdolności w zakresie operacyjnym okrętów podwodnych, których Wielka Brytania potrzebuje, aby utrzymać strategiczną przewagę i zabezpieczyć nasze wiodące miejsce w globalnym porządku” - powiedział brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps podczas konferencji Partii Konserwatywnej w Manchesterze.
BAE oświadczyła, że SSN-Aukus będzie największym, najpotężniejszym i najbardziej zaawansowanym okrętem podwodnym kiedykolwiek eksploatowanym przez Royal Navy i ostatecznie zastąpi dotychczasowy typ okrętu Astute.
Umowa zapewni dziesięciolecia pracy w stoczni Barrow-in-Furness, gdzie zatrudnia ponad 10 000 osób. Firma twierdzi, że transakcja sfinansuje również znaczące inwestycje w zakładzie, inwestycje w łańcuch dostaw i rekrutację ponad 5 tys. pracowników.
Zgodnie ze stroną internetową firmy BAE zatrudnia 39 600 osób w Wielkiej Brytanii oraz ponad 50 tys. za granicą.
Inni główni brytyjscy kontrahenci zbrojeniowi również otrzymują wsparcie dzięki umowie z Aukus.
W marcu potwierdzono, że Rolls-Royce dostarczy wszystkie reaktory jądrowe, które będą napędzać statki SSN-Aukus.
Sojusz Aukus - który został po raz pierwszy ogłoszony we wrześniu 2021 r. - wielokrotnie spotykał się z krytyką ze strony Chin. Jednak trzy kraje, które go zawarły twierdzą, że umowa ma na celu wzmocnienie stabilności w regionie Indo-Pacyfiku.